Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Dezvoltator -Preturi diferite la acelasi model de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Dezvoltator -Preturi diferite la acelasi model de apartament

Buna ziua,
Este posibil ca la un bloc nou, care va fi acum construit, la acelasi model de apartament sa fie diferite preturi/oferte de preturi in functie de discutiile cu clientii? Exista vre-o lege/reglementare in acest sens?
In aceeasi ordine de idei este legal/normal ca in contractul de achizitie sa se specifice si o taxa administrativa/de mentenanta de cativa zeci de euro pe luna pe toata durata existentei apartamentului?
Va multumesc.
1. da, este posibil, se intampla foarte des.
2. contractele sunt reglementate in Codul Civil.
3. fiecare parte contractanta poate introduce orice clauza in contract, insa partea cealalta nu e obligata s-o accepte. dvs aveti libertatea de a cauta si alti dezvoltatori care sa va satisfaca cerintele, iar dezvoltatorul alti client
denumirea de taxa e nepotrivita, taxele se platesc doar catre stat
adriandimitriu, utilizator