Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai am vreun drept?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai am vreun drept?

Mama mea adoptivă are un copil din flori pe care tatăl adoptiv nu l-a acceptat pe numele său când s-a căsătorit cu mama adoptivă.
Acest copil din flori este tatăl meu biologic .La vârsta de 4 ani și jumătate m-au adoptat prin primăria comunei cu toate efectele unei filiațiuni firești.In urmă cu 14 ani și jumătate m-am căsătorit și m-am mutat in altă localitate nu prea departe.Acolo la părinții mei adoptivi au luat un băiat de la părinții mei biologici (el fiind fratele meu biologic).Nu pot sa știu dacă i-au făcut contract de întreținător cu clauză sau nu .În luna octombrie a anului trecut a decedat tatăl meu adoptiv iar în luna ianuarie a anului acesta a decedat mama adoptivă.
Zilele acestea am aflat de la părinții mei biologici că eu nu am dreptul decât la o jumătate de hectar de pământ din tot ce aveau părinții mei adoptivi. Am înțeles că i-ar fi dat o jumătate de hectar de pământ copilului ei din flori și casa , grădina, livadă și restul de pământ acestui băiat.
Aveau dreptul să-i de-a copilului ei din flori care nu este trecut pe numele tatălui meu adoptiv o parte din pământ?
Acest băiat are dreptul sa moștenească aproape tot și eu că fiică unica adoptivă mai nimic?
Ce mă sfătuiți să fac ?
Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturile pe care mi le dați!

Ionut.ion a scris:

Cum v-am mai spus, discutati cu un avocat si solicitati dezbaterea succesiunii prin instanta.
Cred ca sunteti singura mostenitoare, daca acel copil nu a fost infiat cu acte.
Mergeti la un avocat, doi, trei...expuneti problema lor si vedeti ce sfat primiti.
Noi mai mult de a va indemna sa discutati cu un avocat, doi... si sa porniti o actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii nu avem cum va ajuta.

Acel băiat nu este înfiat ,l-au luat că întreținător cu contract de întreținător cu clauză sau fără clauză nu pot sa știu.Eu sunt unica fiică înfiată cu toate efectele unei filiațiuni firești.Dar am auzit că mama adoptivă i-ar fi dat o jumătate de hectar de pământ fiului ei din flori care nu este trecut pe numele de familie al tatălui meu adoptiv.Nu pot sa știu dacă i-au dat cu contract de vânzare sau numai așa prin primărie.
Puteau părinții mei adoptivi cat au fost în viață să de-a din pământul lor la altcineva fără să se facă succesiunea ?
Fiindcă succesiunea nu este făcută.
Succesiune, mostenirea, apare* in momentul decesului proprietarului.
Cat este proprietarul in viata poate face ce doreste cu acele bunuri, nu este obligat sa lase ceva mostenite.
Nu-mi place sa ma repet asa ca acesta este ultimul meu raspuns.
Mergeti la un avocat, solicitati dezbaterea succesiunii prin instanta ( cred ca se poate si la notar, fiind singurul mostenitor legitim).
La succesiune, daca doreste sa obtina ceva, o sa trebuiasca sa prezinte acel contract.
Daca il prezinta, dvs. il puteti ataca in instanta, solicita expertiza grafologica, etc.
Discutati cu avocatul si demarati procedura.
Succes!
Ionut.ion, utilizator
Stimata doamna,

Fiecare dispune, in timpul vietii, de bunurile sale.

Dreptul de proprietate se exercita in mod liber si neingradit, dupa bunul plac.

Instrainarea bunurilor, de catre titularul dreptului de proprietate, este valabila, in acord cu dispozitiile normative ale legii.

Daca nu ati fost citata in procedura dezbaterii succesorale, atunci puteti ataca in instanta certificatul de mostenitor, sanctiunea fiind cea a nulitatii absolute.( existand consecinta repunerii in situatia anterior, prin refacerea cotelor -parti din dreptul de proprietate, mentionarea dvs. in calitate de succesor ).

Copiii au calitatea de succesori rezervatari, rezerva acestora este protejata , conform legii.

Toti se pot adresa instantei de judecata, in vederea partajarii, precum si in vederea impartelii, oricand.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimata doamna,

Fiecare dispune, in timpul vietii, de bunurile sale.

Dreptul de proprietate se exercita in mod liber si neingradit, dupa bunul plac.

Instrainarea bunurilor, de catre titularul dreptului de proprietate, este valabila, in acord cu dispozitiile normative ale legii.

Daca nu ati fost citata in procedura dezbaterii succesorale, atunci puteti ataca in instanta certificatul de mostenitor, sanctiunea fiind cea a nulitatii absolute.( existand consecinta repunerii in situatia anterior, prin refacerea cotelor -parti din dreptul de proprietate, mentionarea dvs. in calitate de succesor ).

Copiii au calitatea de succesori rezervatari, rezerva acestora este protejata , conform legii.

Toti se pot adresa instantei de judecata, in vederea partajarii, precum si in vederea impartelii, oricand.

Vă mulțumesc foarte mult pentru sfaturile pe care mi le dați!

Ionut.ion a scris:

Succesiune, mostenirea, apare* in momentul decesului proprietarului.
Cat este proprietarul in viata poate face ce doreste cu acele bunuri, nu este obligat sa lase ceva mostenite.
Nu-mi place sa ma repet asa ca acesta este ultimul meu raspuns.
Mergeti la un avocat, solicitati dezbaterea succesiunii prin instanta ( cred ca se poate si la notar, fiind singurul mostenitor legitim).
La succesiune, daca doreste sa obtina ceva, o sa trebuiasca sa prezinte acel contract.
Daca il prezinta, dvs. il puteti ataca in instanta, solicita expertiza grafologica, etc.
Discutati cu avocatul si demarati procedura.
Succes!

Vă mulțumesc foarte mult pentru sfaturile pe care mi le dați.