Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zile libere pentru parinti legea 19/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zile libere pentru parinti legea 19/2020

Buna ziua,

Daca sotia este acasa in concediu crestere copil ( copilul are 11 luni) si celalat copil este la gradinita, se poate ca eu in calitate de sot sa beneficiez de legea aceasta?
Corect, contează partea legală. Se pare că va apărea o hotărâre de Guvern care va detalia și bănuiesc că se vor clarifica multe.
Deocamdată, în opinia mea, din lege se înțelege că se acordă doar în familiile unde ambii soții sunt angajați. Soția dvs. nu are această calitate, contractul ei de muncă este suspendat pe perioada ccc.
Sotia are calitatea de angajat, chiar daca se afla in CCC ... de unde reiese faptul ca cei aflati in CCC nu mai au aceasta calitate ???
Așa e, corect era să scriu că nu are calitatea de salariat.
Cu asta sper că sunteți de acord :) Nu primește salariu.

Buna seara,

Angajatorul mentioneaza urmatoarea sectiune din lege motivand ca nu pot beneficia de aceasta lege:

Menționăm că actul normativ stabilește că nu pot benenficia de zilele libere persoanele aflate în șomaj tehnic, cele aflate în concediu pentru îngrijirea copilului, precum și angajații ai căror soți/soții nu înregistrează venituri.
Intr-adevar, cand ati deschis topicul nu exista acel act normativ care mentioneaza asa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic