Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj tehnic

Sunt administrator și angajat al unui SRL, care face consultanta și management. Datorita crizei COVID19 afacerea a picat, cei cu care lucram nu mai au nevoie de serviciile mele. As putea, că unic salariat al SRL-ului, sa beneficiez de somaj tehnic? Influențează aceasta decizie poziționarea SRL în rândul IMM care plătesc impozit pe venit(1%)?
Fiind salariat, aveti dreptul la somaj tehnic si la subventionarea acestuia de stat.

Pe perioada cand sunteti in somaj tehnic se considera ca firma are un salariat si plateste 1% impozit micro.