Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren concesionat. Recunoastere investitii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren concesionat. Recunoastere investitii realizate.

E vorba despre un contract de concesiune incheiat in 2004 intre primarie si o persoana fizica, iar acum respectivul doreste sa cumpere terenul concesionat, avand in vedere ca a edificat o constructie inscrisa in CF pe acel teren, iar conform HCL si a practicii Consiliului Local, poate sa cumpere terenul. In toata aceasta perioada el sustine ca a realizat diverse investitii care au sporit valoarea si utilitatea terenului (a adus umplutura de piatra si balast etc), investii care acum la momentul vanzarii sa-i fie recunoscute, ele profitând vânzătorului, adica primăriei. Exista si un raport de evaluare ce mentioneaza pretul terenului si costul total al presupuselor investitii realizate.
Exista temei legal pentru recunoasterea acestor investitii si implicit sa fie scazut pretul de vanzare?
infolegalis, utilizator