Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pentru salariați se aplică aceleași măsuri ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pentru salariați se aplică aceleași măsuri ?

Bună ziua !

Agenția Națională de Administrare Fiscală a anunțat o serie de măsuri
pentru sprijinirea mediului de afaceri,
având în vedere contextul economic dificil cauzat de răspândirea infecției cu virusul COVID-19.

Potrivit unui comunicat ANAF, printre cele mai importante măsuri se numără:
- suspendarea sau, după caz, neînceperea executării silite a creanțelor bugetare;
- în acest sens, nu se mai emit somații, popriri asupra disponibilităților bănești și a veniturilor urmăribile și nu vor mai fi instituite sechestre asupra bunurilor.
Excepție fac sumele provenite din hotărârile judecătorești pronunțate în materie penală.

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns:
- dacă și pentru salariații din instituții publice ale statului
se suspendă popririle și reținerile din salarii ?

în cazurile următoare:
1. - popririle sunt solicitate de către BEJ-uri pentru salariați debitori sau garanți,
2. - reținerile din salarii s-au început în luna februarie 2020,
după ce salariații au pierdut la Curtea de Apel
procesul pentru acordarea unor sporuri,
iar salariații și-au dat acordul scris /au solicitat
ca să li se facă rețineri în fiecare lună, pe Statul de plată,
a sumelor ce fuseseră executate de bună voie de către instituție
și care au fost dispuse de instanța de Fond - Tribunal.
oanaportar, utilizator