Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Necesitatea ca toti oamenii sa poarte masti de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Necesitatea ca toti oamenii sa poarte masti de protecție daca ies în public

Este necesar sa purtati toti masti de protectie pentru a impiedica transmiterea noului coronavirus.
În acest mod nimeni nu va mai fi infectat sau cel puțin se va reduce substanțial numărul celor infectati.

Fiind multi asimptomatici virusul se poate transmite usor deoarece puteti fi infectati si sa nu stiti.
Trebuie să purtați măști în transportul în comun și la locul.de.munca.
Asa.este recomandabil daca lucrați în spațiu închis, în birouri.etc. si nu afara în aer liber.
Dacă lucrați în echipa ar trebui să purtați măști daca stati mai aproape de 1,5 metri unul.de celălat.

Transmiteți la oameni ca sa stie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De unde să le cumpărăm că eu n-am mai găsit la farmaciile de lângă mine (ultracentral)? O tot spăl pe cea pe cate o am dar nu știu cât de în regulă este cum procedez!
Oricum nu ies decât la magazin la câteva zile, de vreme ce lucrez de acasă în perioada aceasta!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
O puteti spăla bine ca nu aveti ce sa faceti.
Dr. Marinescu de la spitalul Matei Bals a zis ca nu ar fi recomandabil asa dar nu aveti ce sa faceti.Se referea mai mult la medicii care sunt foarte expuși infectarii cu COVID 19.
Ei au si greșit ca nu au luat drept suspect infectat orice persona consultată.
Nici nu au fost instruiți dar nu este vina lor ca nu sunt specializați în boli infecțioase.

Poate va faceti acasă măști de protecție.Daca exista mai multe straturi sunteti mai protejat decat cu masca chirurgicală.

Si eu stau cam rau cu măștile.
Am folosit unele de zic unii oameni ca parca as fi din filmul Tăcerea Mieilor, cu modelul acesta de masca pe fata.
Aceste măști mai groase nu cred ca se pot spăla.

Dacă aveți termene de judecata puteti obtine o masca si mănuși de protecție de la Baroul București. La SAJ puteti gasi sub semnătură.Eu am luat azi ca am avut un termen de judecată la curte.S-au terminat măștile.chiar la mine dar.m - am agitat pe acolo putin si au mai adus o cutiuță.

Ar trebui ca barurile sa dea si viziere de protecție dar nici medicii nu prea au...
Nu prea se gasesc...

Vizierele ajuta la.protectia ochilor si împiedicarea infectarii cu COVID 19.

Chiar asa, ati auzit sa fie vreun avocat infectat?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Termenele fie mi s-au suspendat, fie mi s-au preschimbat, (majoritatea cauzelor mele nu sunt urgente), oficii nu fac, deci cu siguranță se vor preschimba sau amâna și termenele din aprilie...aștept un termen la o ordonanță președințială câștigată de mine dar la care a făcut apel partea adversă (iar ordonanțele se judecă, nu se amână).

Din fericire, n-am auzit să fie vreun coleg bolnav, însă am o cunoștință depistată pozitiv.
Doamne ajută să trecem cu bine!
Cand aveti termenul de judecata mergeți sa luati echipamentul necesar.
Pana atunci vor mai suplimenta probabil si sper eu sa apara si viziere.Vizierele nu se vor putea da decat câte una de fiecare avocat daca va reuși baroul sa obtina...
Este periculos sa stati aproape de client fără protecție.
Eu ii pun sa stea cu masca pe fata si stau la 2 metri, având si eu masca pe fata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat