Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Părinți plătiți pe perioada vacantei
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Părinți plătiți pe perioada vacantei

Este legal dacă angajatorul nu îți aprobă cererea de 75% pentru supravegherea copilului pe perioada vacanței și după până la finalizarea stării de urgență?
Eu lucrez în comerț și nu vrea sa îmi aprobe cerea și spune ca trebuie sa îmi dau demisia dacă nu ma întorc.
Am un copil de 4 ani și soțul lucrează perioada aceasta.
Mulțumesc
OUG nr.30/2020 stabilește că „Acordarea zilelor libere pentru angajații din unitățile sistemului energetic național, din unitățile operative de la sectoarele nucleare, din unitățile cu foc continuu, din unitățile de asistență socială, de telecomunicații, ale radioului și televiziunii publice, din transporturile pe căile ferate, din unitățile care asigură transportul în comun și salubritatea localităților, precum și aprovizionarea populației cu gaze, energie electrică, căldură și apă, comerț alimentar, producție și distribuție medicamente și echipamente sanitare, distribuție carburanți, personalul din cadrul unităților farmaceutice se realizează doar cu acordul angajatorului”.
Astfel, răspunsul este următorul: dacă lucrați în comerțul alimentar acordul angajatorului este necesar pentru acordarea zilelor libere.
Daca răspunsul este nu, decizia angajatorului nu este una legală!
In speta, angajatorul din domeniul mentionat de dvs., acordă zilele libere în condițiile prezentei legi, doar după epuizarea opțiunilor prevăzute de reglementările legale în vigoare pentru desfășurarea activității și cu obligația asigurării continuității activității, respectiv prin programe individualizate de lucru, munca în schimburi, munca la domiciliu și telemunca.
Cornel Vasile, Consilier juridic