avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amânare rate bănci și IFN-uri
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amânare rate bănci și IFN-uri

Bună ziua!
Mă interesează strict un răspuns... Până la urmă, cei cu restanțe mai mici de 90 de zile la bănci și IFN-uri, și care sunt influențați direct de starea de urgență, pot beneficia de amânarea ratelor pe o durată de 9 luni, sau nu?!
Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
Maty3, utilizator
Cel mai recent răspuns: Maty3 , utilizator 11:23, 19 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Știți cum se zice: încercarea moarte n-are. Și întreprinderile individuale se pot înscrie. Dacă vă acceptă cererea bine, dacă nu, ce pierdeți? Nimic.

Înscrierea nu e complicată, din câte văd în ghidul care poate fi descărcat de jos, de la finalul paginii, și se face exclusiv online.
Curtea Constituțională (CCR) a respins miercuri legea adoptată luna trecută la inițiativa PSD, ALDE și Pro România și care prevede amânarea cu nouă luni a tuturor ratelor la bănci, fără niciun criteriu, de prevederile sale putând beneficia inclusiv restanțierii la plata creditelor.

[ link extern ]

Din păcate pentru dvs., proiectul acesta nu va intra în vigoare. Vă doresc să depășiți cu bine, totuși, această perioadă.
Da... Din păcate, cred că am pierdut lupta. Mi s-au făcut deja și rapoarte la Biroul de Credite. Din cauza asta, nu cred că mă încadrez nici măcar la creditarea aceea pentru IMM-uri.
Nu e cinstit ce mi s-a întâmplat! De unde nu știu ei că eu intenționam să-mi plătesc ratele restante exact în luna Martie când au decretat ei Starea de Urgență?! Nu e cinstit! Dar e România. Am făcut eforturi inimaginabile să iau credite din toate părțile ca să pot să-mi fac afacerea mea și să am angajați. Am 3 angajați deja. Am riscat pentru că am știut sigur că va merge, și a mers... până au stopat totul prin porcăria asta a lor. Sunt la pământ. Sper să nu ajung în pragul să fac ceva prostii. Am tras enorm de tare, din 2017, ca să renovez spațiul, doar pe credite. Am lucrat ca un sclav pe plantație ca să plătesc rate. Au fost zile când n-am avut ce să mănânc și acum mi-au băgat pumnul pe gură. Nu știu ce să mai zic. Cred că cea mai bună opțiune e renunțarea la România definitiv.
Vă mulțumesc frumos și vă rog să mă scuzați pentru tot deranjul!

Emilika40 a scris:

Curtea Constituțională (CCR) a respins miercuri legea adoptată luna trecută la inițiativa PSD, ALDE și Pro România și care prevede amânarea cu nouă luni a tuturor ratelor la bănci, fără niciun criteriu, de prevederile sale putând beneficia inclusiv restanțierii la plata creditelor.

[ link extern ]

Din păcate pentru dvs., proiectul acesta nu va intra în vigoare. Vă doresc să depășiți cu bine, totuși, această perioadă.

Bună ziua! Vă deranjez din nou. Am o dilemă...
Vânzarea creditului către o firmă de recuperare, în perioada stării de urgență, mai precis în Aprilie a.c., este legală? Sau respectivul IFN a făcut o ilegalitate prin încălcarea Ordonanței de Urgență nr. 37? Eu știu că orice formă de recuperare credite, în perioada stării de urgență, a fost suspendată prin lege. Vânzare creditului către firme de recuperare, nu intră in această categorie de acțiuni care au fost suspendate prin legea respectivă?
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2020
Maty3, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 29/2011 si ordinul 1853 /5 aprilie 2011 pentru aprobarea procedurii de aplicare a dispozitiilor oug 29/2011 privind reglementarea acordarii esalonarilor la plata  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [quot]Guvernul a adoptat, in sedinta de duminica, proiectul de OUG prin care se da posibilitatea contribuabililor sa opteze pentru esalonarea obligatiilor ... (vezi toată discuția)
Modificare legea 263/2010 privind grupele de munca - art 55 alin 1 lit a) dana62_b dana62_b Buna ziua. Am inteles ca ar exista un nou proiect de lege care sa revina la vechiul plafon de reducere al varstei standard de pensionare in cazul muncitorilor ... (vezi toată discuția)
Datorii la stat tory74 tory74 am un srl suspendat cu o datorie de 32000 ron . ce as putea sa fac sa nu mai platesc datoria .varog datimi un raspuns .nu am de unde sa platesc .multumesc (vezi toată discuția)