Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA și Contract de colaborator în timp de șomaj ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA și Contract de colaborator în timp de șomaj tehnic

Dacă cineva se află în șomaj tehnic, poate incasa venit din PFA sau ca colaborator cu contract?
Ajutorul de somaj tehnic pentru PFA se acorda in cazul intreruperii totale a activitatii PFA-ului, in conditiile O.U.G. 32/2020.

Art. XV. - (1) Alți profesioniști, astfel cum sunt reglementați de art. 3 alin. (2) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, precum și persoanele care au încheiate convenții individuale de muncă în baza Legii nr. 1/2005 privind organizarea și funcționarea cooperației, republicată, cu modificările ulterioare, care întrerup activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului SARS-CoV-2, pe perioada stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, beneficiază, din bugetul de stat, în baza declarației pe propria răspundere, de o indemnizație lunară de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2020 nr. 6/2020.

Gasiti mai multe detalii aici: [ link extern ]
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic
Mulțumesc pentru răspuns! Nu este vorba de șomaj tehnic la PFA. Avea loc de muncă. De acolo iese la șomaj. Pe lângă șomaj tehnic este interzis să aibă venit din PFA? Sau colaborator. De exeplu prin intermediul unui sistem MLM.
I Jutka, utilizator