Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Indemnizație pfa stare de urgenta
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Indemnizație pfa stare de urgenta

Bună ziua. Care sunt condițiile pe care trebuie întrunească un Pfa pentru a primi indemnizația pentru stare de urgenta.?
Ajutorul de somaj tehnic pentru PFA se acorda in cazul intreruperii totale a activitatii PFA-ului, in conditiile prevazute de O.U.G. 32/2020 (mai jos).

Modelul de cerere si de declaratie raspundere necesare pentru solicitarea ajutorului de somaj tehnic pentru PFA sunt disponibile pe website-ul Agenția Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială, la [ link extern ] ".

Art. XV. - (1) Alți profesioniști, astfel cum sunt reglementați de art. 3 alin. (2) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, precum și persoanele care au încheiate convenții individuale de muncă în baza Legii nr. 1/2005 privind organizarea și funcționarea cooperației, republicată, cu modificările ulterioare, care întrerup activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului SARS-CoV-2, pe perioada stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, beneficiază, din bugetul de stat, în baza declarației pe propria răspundere, de o indemnizație lunară de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2020 nr. 6/2020.