Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare teren agricol pe numele unei persoane ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare teren agricol pe numele unei persoane decedate

Buna seara, am urmatoarea intrebare. Mostenitorii unui teren agricol de langa verii mei doresc sa le vanda terenul, dar nu au facut succesiunea dupa mama lor care a murit acum 25 de ani si nici nu se inteleg intre ei pe teren. Brusc zilele trecute au aparut cu terenul proaspat intabulat, dar pe trei nume: doi dintre mostenitori plus mama decedata (al treilea mostenitor a decedat intre timp). Este corecta aceasta intabulare, se poate cumpara terenul? Cum se poate sa apara o persoana decedata pe o intabulare recenta? Multumesc!
Step2006, utilizator
Se poate intabula pe persoane decedate. Sunt cazuri in care nu se poate dezbate succesiunea daca cartea funciara nu este actualizata. Persoana decedata recent nu a avut mostenitori?
Puteti solocita un extras de carte funciara online, si sa va uitati cine sunt proprietarii inscrisi. E ciudat sa fie inscris si mostenitorii si decedatul. Trebuia sa fie inscrisi ori una ori alta.
Va multumesc! Persoana a decedat acum 25 de ani dar nu a fost facuta succesiunea pentru ca nu s-au inteles urmasii pe terenuri, acesta fiind doar o parte din mostenire. Mostenitorii au fost trei, unul a murit (are totusi urmasi). Vom cere extras de carte funciara. Pe planul de cadastru nou sunt inscrisi trei: decedata (de acum 25 de ani) si doi dintre mostenitori.
Step2006, utilizator