Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pentru venit din MLM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pentru venit din MLM

Buna dimineata,
Lucrez cu o companie de vanzari directe(gen avon,oriflame...) care din banii pe care ii acumulam ne opresc 10% ,pe langa acesti 10% este nevoie sa mai platim si altceva?
Din cate am inteles se schimba procentul daca depasim 27.000 Ron/An
Imi poate da cineva mai multe detalii?
Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri.
Tot ar mai fi o nelamurire.
CASS reprezinta 10% din minimul pe economie? sau reprezinta 10% din suma pe care o obtin?
Sa zicem ca ajung la 50.000 Ron/an o sa platesc 2676 sau 5000 ?
Aparent este vorba de 2676 + ~6800 CAS (pensia )
Tocmai ce am primit "Aviz de inspectie fiscala"
Ciudat e ca 99% din contabili spun ca se plateste doar CASS ,cei de la anaf la fel dar intr-un final te trezesti ca nu e asa.
Trist..

Constantin Vera a scris:

O cautare pe google dupa "Obligatii privind contractele civile. Incadrare fiscala" o sa va ofere ca prim raspuns un raspuns elaborat pentru problema expusa. CAS-ul pare sa devina obligatoriu in cazul in care activitatea nu e ocazionala si se si depaseste plafonul de 12 salarii de baza minime brute.
Buna ziua! In aceasta situatie, in care sunt si eu (venituri din vanzari directe provenite din firma mlm), doar ca imi depun singura declaratia unica pe persoana fizica, pot beneficia de indemnizatie crestere copil?