Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Cat sunt de legale restrictiile in timpul starii de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Cat sunt de legale restrictiile in timpul starii de alerta?

Avand in vedere punctul 6 al articolului 115 din constiturie, sunt legale restrictiile din timpul starii de alerta avand in vedere ca este reglementata de o ordonanta de urgenta?

voicud a scris:

Avand in vedere punctul 6 al articolului 115 din constiturie,

Nu are nici o legatura cu starea de alerta, acest aliniat de la art. 115. :
"(6) Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică."

Nu se dau ordonante de urgenta in acest caz.
Stiu asta. Ma refeream la faptul ca starea de alerta este reglementata prin ordonanta de urgenta.
Vi s-a explicat deja ca in starea de alerta nu se mai reglementeaza prin ordonante de urgenta. Faceti confuzii cu starea de uregenta.
Ce a hotărât Curtea Constituțională:

1.A admis excepția de neconstituționalitate și a constatat că dispozițiile art.28 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/1999 privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență sunt neconstituționale.
2. A admis excepția de neconstituționalitate şi a constatat că Ordonanța de urgență a Guvernului nr.34/2020 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.1/1999 privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență este neconstituțională, în ansamblul său..

Nu stim in momentul de fata ce si cum se va legifera pentru regimul starii de alerta, insa .
[ link extern ]

Cornel Vasile, Consilier juridic