avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Prelucrarea datelor firmei fara acord
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Prelucrarea datelor firmei fara acord

Ce pot face daca nu doresc ca datele firmei mele (datele mele de fapt, cai am un pfa), sa apara pe un anumit site? De exemplu topfirme.com - acesta imi face public numarul de telefon fara acordul meu.
Pe site-ul lor la intrebari frecvente apare aceasta, si mai mult, "Bazele de date referitoare la firme și informațiile de contact ale acestora nu fac obiectul GDPR întrucât regulamentul nr. 679 din 27 aprilie 2016 la punctul 14 stipulează că acesta nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal care privesc persoane juridice și, în special, întreprinderi cu personalitate juridică, inclusiv numele și tipul de persoană juridică și datele de contact ale persoanei juridice."
Pe site-ul lor la intrebari frecvente apare aceasta, si mai mult, "Bazele de date referitoare la firme și informațiile de contact ale acestora nu fac obiectul GDPR întrucât regulamentul nr. 679 din 27 aprilie 2016 la punctul 14 stipulează că acesta nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal care privesc persoane juridice și, în special, întreprinderi cu personalitate juridică, inclusiv numele și tipul de persoană juridică și datele de contact ale persoanei juridice."
GDPR se refera exclusiv la datele persoanelor fizice. Persoanele juridice (inclusiv PFA, profesiile liberale acreditate: avocati, arhitecti, traducatori, experti, etc) au obligatia de a-si face publice datele de contact: adresa, telefon, email, etc. Daca dvs ati ales sa va declarati sediul la domiciliu si telefonul personal drept contact de baza, ati facut o imprudenta. Ar fi trebuit sa consultati un avocat specializat care v-ar fi explicat toate acestea. Dar nu e tarziu sa faceti modificarile corespunzatoare
Nu este ceea ce am intrebat, dar multumesc pentru minutele acordate pentru citirea intrebarii si pentru scrierea unui raspuns.
Buna ziua,

Datele societatii dumneavoastra sunt publice, asadar, ele pot fi utilizate de diverse site-uri.

Daca apreciati ca folosirea lor este una in dauna dumneavoastra, va puteti adresa autoritatilor, altminteri, nu exista un temei pentru a le investi.

Nu este incalcata legislatia GDPR.

Pentru a rezolva aceasta chestiune , puteti uza de varianta amiabila, anume sa transmiteti o notificare, prin avocat, prin care le invederati doleanta dvs, de a indeparta datele societatii pe care o administrati.

Exista posibilitatea de a surveni un acord, in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, dețin două camere ip chinezești, care au aplicație ... cristiete cristiete Bună ziua, dețin două camere IP chinezești, care au aplicație pe telefon și slot de card pentru înregistrare. Ele nu au card, le folosesc doar ca vizor, ... (vezi toată discuția)
Montare camere de supraveghere remuspr remuspr Pot instala camere de supraveghere în curtea casei pentru a vedea dacă am musafiri nepoftiți când nu sunt acasă ? Dar în parcarea blocului unde locuiesc ... (vezi toată discuția)
Cum primesc despagubiri gdpr? Xerxes77 Xerxes77 Inteleg ca exista societati/organisme care asista cetatenii carora li s-au injcalcat drepturile prevazute in legislatia GDPR in a obtine despagubiri. In cazul ... (vezi toată discuția)