Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale apartament netrecut pe rol
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

apartament netrecut pe rol

buna ziua. am cumparat un apartament in 2015 noiembrie. nu l-am trecut pe rol deoarece in 2015 decembrie am plecat din tara. revenind acum cu criza covid. timp de 5 ani nu am platit nici impozit. intrebarea mea este:ce sanctiuni mi se pot aplica nedeclarandu-l si netrecandu-l pe rol,si cam cat as avea de plata pt un apartament cu 3 camere situat in sectorul 4,Bucuresti? suntem 2 proprietari,sot si sotie. va multumesc.
Mergeți la primarie si va ajuta dumnealor, nu cred ca sta cineva acum sa va calculeze dvs. impozitul restant plus eventualele penalitati si amenda
doream un raspuns aproximativ. si cred ca la directia taxe si impozite. nu primarie. daca nu stiti nu raspundeti.simplu
Ionut.ion a scris:

Mergeți la primarie si va ajuta dumnealor, nu cred ca sta cineva acum sa va calculeze dvs. impozitul restant plus eventualele penalitati si amenda

daca se poate un raspuns avizat. va multumesc.

vergiu ion a scris:

doream un raspuns aproximativ. si cred ca la directia taxe si impozite. nu primarie. daca nu stiti nu raspundeti.simplu
Ionut.ion a scris:

Mergeți la primarie si va ajuta dumnealor, nu cred ca sta cineva acum sa va calculeze dvs. impozitul restant plus eventualele penalitati si amenda

Potrivit noului Cod Fiscal, impozitele si taxele locale sunt:
a) impozitul pe cladiri si taxa pe cladiri;
b) impozitul pe teren si taxa pe teren;
c) impozitul pe mijloacele de transport;
d) taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizaţiilor;
e) taxa pentru folosirea mijloacelor de reclamă si publicitate;
f) impozitul pe spectacole;
g) taxele speciale;
h) alte taxe locale.

Sumele de plată sunt stabilite la nivelul fiecarei primarii, inclusiv al celor sase din Capitala.
Impozitul pe cladiri se plateste anual, fie integral fie in doua rate egale, pana la datele de 31 martie si 30 septembrie, inclusiv.
Depasirea termenului de scadenta pentru achitarea obligatiilor fiscale principale aduce cu sine dobanzi si penalităti, potrivit Codului de Procedura Fiscala
Dobanda se calculeaza, in esenta, pentru fiecare zi de înatarziere – din prima zi de dupa termenul de scadenta si pna la data platii sumei datorate.
Pentru anul 2019, nivelul dobanzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întarziere, adică 7,3% pentru un an întreg.
Referitor la penalitatile de întarziere, Codul de procedura fiscala dispune, de asemenea, ca acestea se calculeaza pentru fiecare zi de întarziere – din ziua de după termenul de scadenta si pana la data platii datoriei.
Pentru anul 2019, nivelul penalitatii de întarziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întarziere, respectiv 3,65% pentru un an întreg.
In cazul dv de nedeclarare a obligatiilor fiscale principale -nedeclarate sau care sunt declarate incorect de catre contribuabili si care sunt stabilite prin decizii de impunere în urma inspectiei fiscale, se datoreaza o penalitate de nedeclarare.
Pentru a va fi comunicat concret suma de plata impozit era necesar sa furnizati minimum de date relevante respectiv 3 camere dar...care este suprafata apartamentului???
multumesc f mult. suprafata este 67mp. din care utila 49 mp.

ynocentta a scris:

Potrivit noului Cod Fiscal, impozitele si taxele locale sunt:
a) impozitul pe cladiri si taxa pe cladiri;
b) impozitul pe teren si taxa pe teren;
c) impozitul pe mijloacele de transport;
d) taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizaţiilor;
e) taxa pentru folosirea mijloacelor de reclamă si publicitate;
f) impozitul pe spectacole;
g) taxele speciale;
h) alte taxe locale.

Sumele de plată sunt stabilite la nivelul fiecarei primarii, inclusiv al celor sase din Capitala.
Impozitul pe cladiri se plateste anual, fie integral fie in doua rate egale, pana la datele de 31 martie si 30 septembrie, inclusiv.
Depasirea termenului de scadenta pentru achitarea obligatiilor fiscale principale aduce cu sine dobanzi si penalităti, potrivit Codului de Procedura Fiscala
Dobanda se calculeaza, in esenta, pentru fiecare zi de înatarziere – din prima zi de dupa termenul de scadenta si pna la data platii sumei datorate.
Pentru anul 2019, nivelul dobanzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întarziere, adică 7,3% pentru un an întreg.
Referitor la penalitatile de întarziere, Codul de procedura fiscala dispune, de asemenea, ca acestea se calculeaza pentru fiecare zi de întarziere – din ziua de după termenul de scadenta si pana la data platii datoriei.
Pentru anul 2019, nivelul penalitatii de întarziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întarziere, respectiv 3,65% pentru un an întreg.
In cazul dv de nedeclarare a obligatiilor fiscale principale -nedeclarate sau care sunt declarate incorect de catre contribuabili si care sunt stabilite prin decizii de impunere în urma inspectiei fiscale, se datoreaza o penalitate de nedeclarare.
Pentru a va fi comunicat concret suma de plata impozit era necesar sa furnizati minimum de date relevante respectiv 3 camere dar...care este suprafata apartamentului???