Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere CNP
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere CNP

Am un verisor nascut in anul 1974 - pe certificatul de nastere nu are trecut CNP-ul. In acea perioada se elibera CNP-ul la 14 impreuna cu buletinul, insa el la 11 ani a plecat din tara si nu a mai revenit.
De ce acte avem nevoie sa il ajutam sa i se atribuie CNP?
Este suficient certif de nastere si o imputernicire din partea lui sau aven nevoie si de buletinul si pasaportul din tara in care are a doua cetatenie?
Buna ziua,
Solicitati informatii la Primaria care i-a inregistrat nasterea.
M-au directionat catre directia generala de evidenta a persoanelor, care ma trimit la un alt numar de telefon, unde normal ca nu raspunde nimeni.