avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegerea președintelui și comitetului de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegerea președintelui și comitetului de bloc

Buna ziua De cînd m-am mutat in blocul care lovit și în momy de fata(2017)au fost mai multe adunări generale și extraordinare pentru alegerea președintelui de bloc și a comitetului executiv.Am și eu o întrebare:De fiecare dată cînd era afișat anunțul pt.alegerea președintelui de bloc și a comitetului executiv.nu am văzut nici o stampila a asociației de locatari (ulterior proprietarii)și nici semnătura președintelui de bloc.Dupa parerea mea ei sint aleși ilegali(deoarece nu era stampila asociației de locatari (proprietari)și nici semnătura președintelui de bloc.Si încă o întrebare:.Între timp am devenit asociație de proprietari.Este legal înființată daca pe afișe nu era stampila asociației de proprietari sau locatari sau semnătura președintelui?
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 19:05, 26 Iunie 2020
Dar daca anuntul - convocator pentru tinerea AG era postat intr-un ziar local, ati mai fi avut aceasta pretentie (semnatura si stampila) ?
Asta este una.
Apoi, daca cititi prev. L 196/2018 cu privire la modul de convocare a AG, ati fi observat ca pe langa convocator - care se afiseaza, de obicei la avizierul as. prop. si la drept vorbind, nu este nevoie nici de semnatura cuiva si nici stampila asociatiei, mai era nevoie si de un tabel cu semnaturi ale proprietarilor - de luare la cunostinta, iar acolo unde din diverse motive, unii dintre proprietari nu au semnat, as. prop. trebuia sa le trimita scrisori recomandate cu valoare declarata.
Daca nu s-a procedat asa, AG pot deveni nule (daca urmati procedura legala).

Succes!
Buna ziua.Nu a existat nici un convocator la avizier și nici vreo scrisoare recomandată.

Adam Grecu a scris:

Dar daca anuntul - convocator pentru tinerea AG era postat intr-un ziar local, ati mai fi avut aceasta pretentie (semnatura si stampila) ?
Asta este una.
Apoi, daca cititi prev. L 196/2018 cu privire la modul de convocare a AG, ati fi observat ca pe langa convocator - care se afiseaza, de obicei la avizierul as. prop. si la drept vorbind, nu este nevoie nici de semnatura cuiva si nici stampila asociatiei, mai era nevoie si de un tabel cu semnaturi ale proprietarilor - de luare la cunostinta, iar acolo unde din diverse motive, unii dintre proprietari nu au semnat, as. prop. trebuia sa le trimita scrisori recomandate cu valoare declarata.
Daca nu s-a procedat asa, AG pot deveni nule (daca urmati procedura legala).

Succes!


Buna seara. Noi trebuia sa organizam AG in aprilie dar s-a amanat datorita starii de urgenta. Aveti idee daca acum se poate organiza?
La incetarea acestei perioade, se va da "dezlegare" la posibilitatea tinerii AG sau a altor intruniri.


Adam Grecu a scris:

La incetarea acestei perioade, se va da "dezlegare" la posibilitatea tinerii AG ...

Imi puteti indica punctual prevederea legala ce interzice sedintele AG acum, in starea de alerta, va rog? In ipoteza ca sedinta nu se tine in spatiu deschis, evident.

Alte discuții în legătură

Hcnsu 16/10.03.2021 si adunarea generala prettydaniola prettydaniola In conditiile HCNSU 16/10.03.2021 care stipulează într-un articol că sunt interzise orice întruniri in spatii închise si deschise, se mai pot tine ... (vezi toată discuția)
Care este temeiul legal pt.desfasurarea unei adunari generale ... ileanaileana ileanaileana Care este temeiul legal pt.desfasurarea unei adunari generale la momentul actual, august 2021? La momentul actual este in vigoare Hotararea 826/5 august ... (vezi toată discuția)
Altercatii cu administratorul de asociatie de bloc utilizator-1 utilizator-1 as dori informatii in cazul in care adminstratorul nu este de acord cu planificarea unei sedinte de asocatie la sugestia unui locator; sedintele se fac o data ... (vezi toată discuția)