avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa pe bacșiș
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa pe bacșiș

Buna ziua! Recent am fost angajat pt. perioada verii pe postul de ajutor de ospatar in cadrul unui hotel. Imediat dupa angajare, am fost instiintat ca mi se va aplica o 'taxa' de 3% pe suma vanduta intr-o zi de munca, o asa zisa 'taxa pe bacșiș' . Concret, pt. 1000ron incasati trebuie sa predau 30lei. Este legala aceasta masura? Banii stransi de la toti ospatarii ar urma sa ajunga la personalul auxiliar al hotelului.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:16, 10 August 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e legală.

Nu știu la ce vă poate folosi această informație, mi-ar plăcea să cred că dacă protestați veți fi scutit de ea.

Daca nu este legala, unde pot depune o plangere impotriva acesteia? Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2020
paquly, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La ANAF.
Probabil știți, dar zic și eu: reclamațiile anonime nu se iau în considerare.

Puteți folosi acest formular:
[ link extern ]
Alegeți din lista categoriilor poziția a treia (Cereri, sesizări sau propuneri).

În principiu, ar trebui să rămâneți anonim ca autor al sesizării, dar dacă atunci când vor veni în control nu o confirmați măcar dvs., dacă nu mai mulți, nu prea cred că se va întâmpla ceva.
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2020
Emilika40, utilizator
Este o modalitate, solidara, de a imparti ce da in plus clientul si cu cei ce nunu au contact direct cu acesta. Fiind parte a unui sistem, e bine sa colaborati.

Nu, nu este o taxa care se plateste statului.

Puteti reclama, dar cui si de ce? Bacsisul l-ati inregistrat fiscal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ospatar care renunta la bacsis pentru ca e prea putin! dana-maria dana-maria si ptr ca nu este suficient ca orasul a devenit un cos de gunoi, ospatarii din restaurante refuza ciubucul ptr ca este prea putin.......Ar putea sa-mi spuna ... (vezi toată discuția)
Pastrarea anonimatului pentru reclamatii Mihail1972 Mihail1972 Buna ziua. Nu sunt cunoscator al legilor privint asociatia de locatari, vin aici pentru a afla raspunsul la intrebarea mea. Asociatia de locatari din ... (vezi toată discuția)
Furt de curent electric whitepigeon18 whitepigeon18 Cunosc pe cineva care fura curent, cum as putea face o reclamatie ANONIMA, unde? ptr ca am fost aici in zona la un sediu si am facut o sesizare dar pana acum ... (vezi toată discuția)