Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa pe bacșiș
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa pe bacșiș

Buna ziua! Recent am fost angajat pt. perioada verii pe postul de ajutor de ospatar in cadrul unui hotel. Imediat dupa angajare, am fost instiintat ca mi se va aplica o 'taxa' de 3% pe suma vanduta intr-o zi de munca, o asa zisa 'taxa pe bacșiș' . Concret, pt. 1000ron incasati trebuie sa predau 30lei. Este legala aceasta masura? Banii stransi de la toti ospatarii ar urma sa ajunga la personalul auxiliar al hotelului.
Nu e legală.

Nu știu la ce vă poate folosi această informație, mi-ar plăcea să cred că dacă protestați veți fi scutit de ea.

Daca nu este legala, unde pot depune o plangere impotriva acesteia? Multumesc!
paquly, utilizator
La ANAF.
Probabil știți, dar zic și eu: reclamațiile anonime nu se iau în considerare.

Puteți folosi acest formular:
[ link extern ]
Alegeți din lista categoriilor poziția a treia (Cereri, sesizări sau propuneri).

În principiu, ar trebui să rămâneți anonim ca autor al sesizării, dar dacă atunci când vor veni în control nu o confirmați măcar dvs., dacă nu mai mulți, nu prea cred că se va întâmpla ceva.
Emilika40, utilizator
Este o modalitate, solidara, de a imparti ce da in plus clientul si cu cei ce nunu au contact direct cu acesta. Fiind parte a unui sistem, e bine sa colaborati.

Nu, nu este o taxa care se plateste statului.

Puteti reclama, dar cui si de ce? Bacsisul l-ati inregistrat fiscal?