Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rezolvare situatie - diferențe mari între apometrul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rezolvare situatie - diferențe mari între apometrul de scară și suma indecșilor din apartamente

Buna ziua! Locuiesc intr-o asociatie de proprietari cu mai multe scari de bloc si ma confrunt cu urmatoarea situatie: la citirea apometrului de scara (cu 19 apartamente toate proprietate), diferenta dintre valoarea apometrului de scara si suma citita a apometrelor din apartamente, rezulta in mod constant o difernta cuprinsa intre 25-50%. Cum trebuie sa actionam astfel incat sa nu mai avem aceste difernte?
Contractul de instalare , de regula are comision pentru cel care face Lobby. Apoi pentru fiecare citire se plateste o suma de cativa lei . De asemenea si calculul repartizarii. Surpriza apare cand cei de la firmele cu apometre radio nu se sincronizeaza cu citirea de catre distribuitorul de apa , apoi la mine in bloc cu apometre radio sunt pierderi de 20-50 mc .... la 32 de apartamente. Nu ar fi fost bine ca firma cu apometrele sa plateasca diferenta ?
Manuela Rășină, administrator