Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Repartizare dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Repartizare dividende

Buna ziua,

In luna februarie s a intocmit de catre societate HOTARAEA aga de repartizare dividende cu specificatia ca acestea se vor ridica de catre asociati in perioada februarie -aprilie 2020. La momentul respectiv am inregistrat in programul contabil notele contabile conform hotararii si conform datelor de mai jos (sumele sunt fictive pentru a evita nereguli) .
1171=457 10000 lei
457=446 500 lei

Pana in prezent , mai exact 30.06.2020 nu s a ridicat toata suma neta . Eu am declarat si achitat impozit conform sumelor ridicate desi in programul contabil, in contul 446 am toata suma ramasa de achitat conform hotararii . Este gresit ? A trebuii sa modific si sa las in 446 doar impozitul aferent sumelor ridicate ? asta ar insemna sa nu mai inregistrez in contabilitate hotararea AGA intocmita si semnata in luna februarie.
De asemenea, datorita COVID , asociatii nu si au putut ridica sumele nete in perioada mentionata si acestia au facut o nota explicativa asupra hotararii unde au mentinat motivele necesare. Este in regula?
george-neagu, moderator
Impozitul se datoreaza la data platii dividendelor catre asociati, nu la data repartizarii. Inreg in februarie hot AGA de repartizare, dar nu calculati impozitul.

Cod Fiscal:

Veniturile sub formă de dividende, inclusiv câștigul obținut ca urmare a deținerii de titluri de participare definite de legislația în materie la organisme de plasament colectiv se impun cu o cotă de 5% din suma acestora, impozitul fiind final. Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice, odată cu plata dividendelor/sumelor reprezentând câștigul obținut ca urmare a deținerii de titluri de participare de către acționari/asociați/investitori. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor/câștigurilor obținute ca urmare a deținerii de titluri de participare, distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor/asociaților/investitorilor până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende/câștig se plătește până la data de 25 ianuarie inclusiv a anului următor. Impozitul datorat se virează integral la bugetul de stat.
Ioan Petru Butariu, Contabil