Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendarea activitatii unei firme..
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendarea activitatii unei firme..

Buna ziua.Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta va rog. Daca un angajator isi suspenda activitatea ce se intampla cu angajatul? Poate primi somaj sau vreun fel de indemnizatie?
Cristina Cranganu, utilizator
Poate fi trimis în.somaj...
Legea il obliga in vreun fel pe angajator sa isi trimita angajatii in somaj sau nu? Este vorba de firma la care mama mea munceste si care in urma scaderii vanzarilor ar vrea sa isi suspende activitatea ,numai ca angajatorul ii spune mamei mele ca daca acesta isi suspenda activitatea mama mea nu ar avea dreptul la somaj.
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Poate fi trimis în.somaj...

Legea nu-l obliga pe angajator sa isi trimita angajatii in somaj ....