Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În curând voi fi în concediu risc maternal și cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În curând voi fi în concediu risc maternal și cu soțul meu ...

În curând voi fi în concediu risc maternal și cu soțul meu dorim să ne cumpărăm locuință. Pot aplica pentru creditul noua casa dacă voi fi în risc maternal? Cum se calculează indemnizația de risc maternal?
Cuantumul indemnizației reprezintă 75% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.