Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum pot gasi primul loc de munca ca si consilier ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum pot gasi primul loc de munca ca si consilier juridic, fara experienta?

Buna seara,

Sunt proaspat absolvent de studii superioare in domeniul juridic, in Brasov. Intentia mea este sa incep o cariera in profesia de consilier juridic dar in momentul de fata nu gasesc in judetul meu niciun loc unde as putea capata experienta, practica, etc. Ce imi puteti recomanda sa fac ? Ma gandeam sa incep prin a trimite mailuri catre cabinete de notariat dar nu stiu daca are relevanta...

Imi cer scuze daca intrebarea mea este impertinenta .

Multumesc!
Experienta practica se dobândește inca din facultate.
Nu stiu insa cat ar conta sa aveti o experienta practica de nivel.foarte înalt.
Depinde ce se cauta...

Este posibil ca în ziua de astazi sa se caute tocmai cei lipsiți de experienta practica.
Cei cu experiență sunt foarte scumpi.

Incercati la firme.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat