avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum pot gasi primul loc de munca ca si consilier ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum pot gasi primul loc de munca ca si consilier juridic, fara experienta?

Buna seara,

Sunt proaspat absolvent de studii superioare in domeniul juridic, in Brasov. Intentia mea este sa incep o cariera in profesia de consilier juridic dar in momentul de fata nu gasesc in judetul meu niciun loc unde as putea capata experienta, practica, etc. Ce imi puteti recomanda sa fac ? Ma gandeam sa incep prin a trimite mailuri catre cabinete de notariat dar nu stiu daca are relevanta...

Imi cer scuze daca intrebarea mea este impertinenta .

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:31, 17 August 2020
Experienta practica se dobândește inca din facultate.
Nu stiu insa cat ar conta sa aveti o experienta practica de nivel.foarte înalt.
Depinde ce se cauta...

Este posibil ca în ziua de astazi sa se caute tocmai cei lipsiți de experienta practica.
Cei cu experiență sunt foarte scumpi.

Incercati la firme.
Ultima modificare: Luni, 17 August 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta in drept - sfaturi pentru angajare? Berbecutu Berbecutu Numele meu este Berbec Laurentiu Ovidiu,sunt absolvent al Facultatii de Drept Valahia Targoviste,sunt licentiat si as vrea sa ma angajez in domeniu,insa in ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic - cum incepi cariera? cristyan_c cristyan_c Intrucat nu am gasit nimic concret vis-a-vis de modul in care se poate initia cariera in domeniul juridic,rog pe aceasta cale cateva sfaturi referitoare la ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa devin consilier juridic? Mikiro24 Mikiro24 Buna seara.Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt pasii de urmat pt a deveni Consilier Juridic?Mentionez ca sunt doar absolventa a facultatii de Stiintele ... (vezi toată discuția)