Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună ziua! Sunt angajata unei firme multinaționale. ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună ziua! Sunt angajata unei firme multinaționale. Am fost ...

Bună ziua!
Sunt angajata unei firme multinaționale. Am fost chemată pentru testare Covid. Pot refuza testarea în vreun fel? Sau pot sa fac o plângere către firma? Ce spune legea în cazul acesta?
Menționez ca nu am niciun simptom și nu cred ca ma încadrez astfel la ceea ce ei numesc "suspect".
Vă mulțumesc!
In dosarul medical al salariatului sunt mentionate toate afectiunile de care sufera, concediile medicale pe care le-a primit, tratamente, rezultatele examinarilor periodice, etc.
In functie de afectiuni si de statisticile nationale, medicul de medicina muncii se poate pronunta daca lucratorul, in caz de colegi infectati va fimai mult/ mai putin expus.
Nu este vorba de a stabili un diagnostic/ tratament de catre medicul de medicina muncii. Nu stabileste oportunitatea sau lipsa testarii, doar analizeaza antecedentele si recomanda angajatorului.
Pai atunci, dacă nu hotărăște nimic despre testare Covid-19, neavând nici o competența, după cum spuneți, ce recomanda angajatorului?

Înseamnă clar ca angajatorul, în virtutea obligației pe care o are în conformitate cu art. 175, hotărăște singur despre acest test.

POPA GHEORGHE a scris:

Nu este vorba de a stabili un diagnostic/ tratament de catre medicul de medicina muncii. Nu stabileste oportunitatea sau lipsa testarii, doar analizeaza antecedentele si recomanda angajatorului.

latka, moderator
Pai refuzati testarea "in vreun fel". Poate sunteti pozitiva / asimptomatica si in loc sa profitati de ocazie, preferati, intr-o situatie nefericita sa faceti on "cadou" familiei sau celor dragi. Am urmarit o multime de discutii pe tema asta si sunt uimit cum, cei mai multi, incearca "in vreun fel" sa nu se testeze. Le interzice religia, sau ce ?!
In ROI al firmei sunt prevederi legate de testare si implicit sanctiuni pentru refuzul testarii, sanctiuni care pot ajunge pana la desfacerea contractului de munca.
Refuzul de a se testa poate fi considerat risc pentru sanatatea colegilor participanti la procesul de munca.