avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati As ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati As aprecia ...

Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati

As aprecia enorm clarificari pentru situatia urmatoare:

1. Titlul de Proprietate pt teren extravilan pe numele bunicilor decedati
2. Tatal meu decedat dupa bunici si sora lui in viata singurii copii
3. Mama mea decedata dupa tatal meu
4. Eu sunt singurul copil al parintilor mei

Intrebari:

1. Intre cine se face succesiunea? Eu si matusa, correct?
2. Este nevoie de prezenta ei la notariat?
3. Poate fi dezbatut de persone cu procura speciala, or trebuie sa participam la dezbatere in persoana?

Multumesc anticipat.


Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2020
Laur94, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:30, 21 Septembrie 2020
Buna ziua,

Ceea ce propuneti poate fi o cale alternativa, in cazul in care suplimentul la certificatul de mostenitor initial poate fi eliberat pe numele unei persoane decedate (tatal meu), dar cred ca primul raspuns de la Dl. Av. Gabriel Klein Kiritescu prezinta rezolvarea situatiei intr-un mod mai simplu daca l-am inteles correct: dezbaterea succesiunea pt. terenul extravilan de mine direct cu matusa si obtinerea de certificat de proprietate pe numele noastre.

Oricum, daca amandoua caile sunt valide legal eu o prefer pe cea simpla.

Intrebarea mea este: la momentul acesta fara sa avem nici o succesiune pentru teren se poate spune (cu privire la terenul extravilan) ca din punct de vedere juridic eu si matusa in viata avem drepturi egale, corect?
Pentru incheierea de contacte arendare, etc.

Multumesc,

Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este o cale alternativa. Este singura cale: terenul extravilan este in momentul de fata al bunicilor decedati.
Deci nu are ce cauta in masa succesorala dupa tata, pentru ca nu tata este proprietarul.
Trebuie sa obtineti un supliment la certificatul de mostenitor dupa bunici si ulterior sa dezbateti succesiunea dupa parintii dvs,
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
raluk0207, utilizator
Deci suplimentul la certificatul de Moștenitor o sa fie pe numele tatălui meu decedat și al mătușii in viața, corect?

Pana obținem suplimentul și eu fac succesiunea cine poate administra terenul și încheia contracte de arendare?

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
Laur94, utilizator
1. Da, corect.
2. Puteti administra terenul împreună sau separat, însă nu il puteti arenda, fiindcă nu sunteti proprietari.
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor - un beneficiar decedat Laur94 Laur94 Buna - as aprecia enorm o opinie in legatura cu un Certificat de Mosternitor pentru o gospodarie. Certificatul este pe numele tatalui meu decedat si a sorei ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire dupa bunici ADELA.B ADELA.B Buna ziua , Ma confrunt cu o problema de dezbatere . Bunicii mei au decedat si tatal meu a decedat si nu s-a facut dezbaterea de mostenire asupra unui teren ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)