Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plătește reparația unei plase rulou, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plătește reparația unei plase rulou, proprietarul sau chiriașul?

La închirierea apartamentului, plasa era perfect funcțională, însă după un an și jumătate s-a rupt și nu mai poate fi folosită. Chiriașul susține că s-a rupt fără vina sa, la utilizare normală. Fabricantul plasei susține că acestea au o durată limitată de viață și trebuie înlocuite din când în când, prețul fiind însă destul de mare (400 lei). Proprietarul susține că pentru obiectele de folosință îndelungată (țevi din perete, etc) reparațiile sunt în sarcina sa, însă pentru cele consumabile în folosința exclusivă a chiriașului (becuri, etc) acestea trebuie reparate de chiriaș și conform celor declarate de producător plasa face parte mai degrabă din cea de-a doua categorie. Cine are dreptate?
gimli, utilizator
Depinde din vina cui sa rupt.
O plasa rulou nu este consumabil. O fi avind un timp de utilizare limitat, dar nu se incadreaza la consumabile. Are dreptate chiriasul.
Scrie si in codul civil:
Art. 1.802. -
În lipsă de stipulație contrară, reparațiile de întreținere curentă sunt în sarcina locatarului.
Art. 1.788. -
(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparațiile care sunt necesare pentru a menține bunul în stare corespunzătoare de întrebuințare pe toată durata locațiunii, conform destinației stabilite potrivit art. 1.799.
(2) Sunt în sarcina locatarului reparațiile locative, a căror necesitate rezultă din folosința obișnuită a bunului.
latka, moderator