Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Asociatia are 10 apartamente. S-a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Asociatia are 10 apartamente. S-a prezentat o oferta ...

Buna seara! Asociatia de proprietari are 10 apartamente. S-a prezentat o oferta de reparare a hidroizolatiei, la un pret foarte mare, acopetita oarecum de alte doua contra oferte si mai mari. Au fost aduse si alte doua oferte de patru ori mai ieftine, dar nu sunt luate in considerare. Majoritatea (7 apartamente) doreste sa se mearga pe acea oferta foarte mare. Nu conteaza cum au fost convinsi. Intrebarea mea este: Poate o majoritate sa impuna alegerea unei oferte la un pret foarte mare si sa impuna si celor care sunt impotriva aceasta? Sau vor face lucrarea, suportand ei diferenta? Asa mi s-ar parea normal ... daca refuzi ofertele de bun simt, sa iti asumi si cheltuiala. Va multumesc anticipat pentru suport!
jessie_alx, utilizator
Corect, conteaza si materialele folosite.
Insa, toti folosesc aceleasi materiale.

Eu stiu un caz unde s-a licitat pentru ca asociatia sa ia 20 000 lei pe an si s-a votat sa ia 2000 lei pe an.
Din 80 de proprietari au venit 8, din care 4 au votat pentru 2000 lei pe an, 3 pentru 20 000 lei pe an si unul s-a abtinut.
Si a castigat licitatia cel cu 2000 lei pe an, bani pe care sa ii ia asociatia in loc de 20 000 lei pe an.
Corect, dupa numarul de voturi.

V-am dat doar un exemplu ca sa puteti judeca singuri...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cred ca hotarirea AG trebuia luata in doua "etape" :
1. Alegerea solutiei tehnice de reparare a hidroizolatiei.
2. Alegerea celei mai bune oferte (dupa mai multe criterii - pret, garantie, termen de executie, etc.- care sa fie cuantificate procentual cit se puncteaza in analiza de oferte, stabilite a priori) in raport cu criteriile asociatiei.
Doar asa nu mai pot exista obiectiuni. Acum este tardiv.
Da, pentru transparenta și respectarea drepturilor tuturor proprietarilor asa ar fi trebuit procedat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat