Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli cu reparatie teava de canalizare de pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli cu reparatie teava de canalizare de pe scara blocului

As dori sa stiu ca din punct de vedere legal cine are obligatia de a contribui la plata reparatiei unei tevi de canalizare sparte (intre iesirea din scara blocului si canalul de deversare). Mentionez ca doar o parte din apartamentele de pe scara sunt racordate la teava respectiva. Trebuie sa plateasca toti locatarii de pe scara sau doar cei care sunt racordati la coloana respectiva? Va multumesc.
Nu exista fond de reparatii, acum trebuie sa se adune banii, de aia eram interesat ca de la cine ar trebui cerut banii.
Art. 654

Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.

(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

Detalii: [ link extern ]
latka, moderator
Multumesc pentru raspunsuri.
Pai ne raportam la Codul civil nu la legea 196?
Ne raportam, acolo unde legea nu prevede.