Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare mostenire in umele copiilor minori.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare mostenire in umele copiilor minori.

Buna ziua.Vreau sa va intreb in cazul in care o persoana care are calitate de mostenitor si nu doreste sa accepte mostenirea atat in ceea ce priveste propria persoana dar si in numele propriilor sai copii(minori!) ce pasi trebuie sa urmeze. Precizez ca a trecut perioda de optiune succesorala de 1 an(persoana nedoriind sa aiba nici un fel de legatura cu mostenirea,atat el cat si copii sai)Multumesc.
Cristian Racaceanu, utilizator
sa va cheme in instanta si atunci depuneti intampinare ca intr-adevar sunteti straini de mostenire.
ei ar trebui sa se agite mai mult ca dvs, sa mearga la un avocat etc.
Declarațiile de renunțare la succesiune sunt personale. Nu ii puteti priva pe copiii dvs de un drept legal, în condițiile în care ei sunt minori și nu au capacitate de exercitiu, doar pentru că dvs ati avut o relație proasta cu bunicul lor.
Mai exact, nu puteti renunta in numele altuia. De unde stiti ca atunci cand vor fi adulți nu o sa aiba o altă viziune?
Calea cea mai simpla este să acceptati succesiunea, să vindeți tot, apoi să donati banii obținuți, daca realmente nu va trebuie nimic.
Eu doar vroiam să simplific oarecum lucrurile fara întâmpinări în instanță,donații etc, Pentru că știam că în cazul renunțării (în termen de un an ,cred), succesibilul își pierde calitatea de moștenitor, nefiind considerat că a fost vreodată moștenitor astfel încât neavând aceasta calitate nici copiii săi nu mai sunt considerați moștenitori.Doar după un an prin neacceptare rămâne cu calitatea de moștenitor dar prin neacceptare este străin de moștenire după aceea se trece la copii.Poate greșesc, nu știu.. Mulțumesc.
Teoretic. Insa neacceptarea in termen de un an, nu o poate constata decat instanta, iar cheltuielile aferente si timpul pierdut raman la fel.