Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara,as dori sa stiu ce document se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara,as dori sa stiu ce document se poate intocmi la notar ...

Buna seara,as dori sa stiu ce document se poate intocmi la notar pt a asigura mama caci la nevoie cind se va inbolnavi o sa am grija de dinsa.Mentionez caci casa o am déjà ca donatie..
L.Ioana, utilizator
Un contract de întreținere cu titlu gratuit
Dar e posibil sa FIE atacat de sora mea ?si stati cumva la cit ar costa un astfel de contract la notar?
Păi care ar fi motivul? Acest contract presupune să o intretineti pe mama pana la deces. Fără a primi nimic in schimb (de aceea se numeste cu titlu gratuit).
Costurile le aflați direct de la notariat.
Însă vreti dvs si mama neaparat un altfel de act expres? Primind un imobil prin donație, oricum aveți o obligație morală de gratitudine fata de mama, ceea ce înseamnă și că veti avea grija de ea, daca se îmbolnăvește.
Dar e posibil sa FIE atacat de sora mea ?

da, contractul asta poate fi atacat, oricat alte contracte veti semna ulterior, nu va asigurati donatia
casa o am déjà ca donatie..
Chiar farà sa fie atacata Masa succesorala deoarece mama Nea Dar si mie si la sora cite o casa cu aceeasi valori si am semnat caci nu avem pretentii una de la cealalta .
L.Ioana, utilizator