avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara,as dori sa stiu ce document se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara,as dori sa stiu ce document se poate intocmi la notar ...

Buna seara,as dori sa stiu ce document se poate intocmi la notar pt a asigura mama caci la nevoie cind se va inbolnavi o sa am grija de dinsa.Mentionez caci casa o am déjà ca donatie..
Ultima modificare: Joi, 24 Septembrie 2020
L.Ioana, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:14, 25 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un contract de întreținere cu titlu gratuit
Dar e posibil sa FIE atacat de sora mea ?si stati cumva la cit ar costa un astfel de contract la notar?
Păi care ar fi motivul? Acest contract presupune să o intretineti pe mama pana la deces. Fără a primi nimic in schimb (de aceea se numeste cu titlu gratuit).
Costurile le aflați direct de la notariat.
Însă vreti dvs si mama neaparat un altfel de act expres? Primind un imobil prin donație, oricum aveți o obligație morală de gratitudine fata de mama, ceea ce înseamnă și că veti avea grija de ea, daca se îmbolnăvește.
Dar e posibil sa FIE atacat de sora mea ?

da, contractul asta poate fi atacat, oricat alte contracte veti semna ulterior, nu va asigurati donatia
casa o am déjà ca donatie..
Chiar farà sa fie atacata Masa succesorala deoarece mama Nea Dar si mie si la sora cite o casa cu aceeasi valori si am semnat caci nu avem pretentii una de la cealalta .
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2020
L.Ioana, utilizator

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire bandi2 bandi2 buna. am o intrebare... am mostenit prin moartea tatalui si eu si sora mea o parte,(am facut succesiunea la notar)mama,care traieste avand majoritatea.sora mea ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare *Andreea* *Andreea* Buna ziua, Pe scurt povestea mea: parintii mei sunt proprietarii unui apartament. Eu am o sora vitrega din partea tatalui. Parintii mei ar dori sa treaca ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren de la bunici Laura 86 Laura 86 Buna ziua, V-as solicita ajutorul in urmatoarea problema: Bunicii mei vor sa imi faca cadou un teren (e vorba de 1/2 din gradina lor). Ei au 2 copii, adica ... (vezi toată discuția)