Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deducerea pentru o persoana aflata in întreținere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deducerea pentru o persoana aflata in întreținere

Bună ziua!
Deducerea pentru o persoana aflata in întreținere se scade sau se aduna la salariu? De ex: la salariu net de 2000 ron + 200 de lei deducerea cum se calculează?
2000-200 dau 2000+200?
Multumesc !
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Deducerea personala nu reprezinta o suma pe care o incasati ca atare; aceasta deducere influenteaza impozitul pe salariu, in sensul ca se scade din baza impozabila a impozitului , rezultand un impozit pe salariu mai mic, deci un salariu net mai mare.
Buna seara
Deducerea se aplica pentru calculul salariului net.
[ link extern ] /