Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, este adevarat ca pentru cei care lucrează ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, este adevarat ca pentru cei care lucrează în domeniul ...

Buna seara, este adevarat ca pentru cei care lucrează în domeniul construcțiilor sa sistat plata contribuțiilor la pilonul 2 de pensii?
Buna seara, ma confrunt cu aceeasi problema....ma poate cineva lamuri si pe mine, va rog. E posibil datorita : OUG-114/2018? Nu se poate face nimic?
ginokim7, utilizator
Solicitati un punct de vedere de la Autoritatea de Supraveghere Financiară
[ link extern ]

10.După articolul 138se introduce un nou articol, articolul 1381, cu următorul cuprins:"Art. 1381. -Prevederi speciale pentru domeniul construcţiilor(1)În perioada 1 ianuarie 2019 -31 decembrie 2028 inclusiv, pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor realizate în baza contractelor individuale de muncă încheiate cu angajatori care desfăşoară activităţi în sectorul construcţii şi care se încadrează în condiţiile prevăzute la art. 60 pct. 5, cota contribuţiei de asigurări sociale prevăzută la art. 138 lit. a) cu 3,75 puncte procentuale.17/01/2019 -alineatul va fi rectificat prin Rectificaredin 17/01/2019, după cum urmează:(1)În perioada 1 ianuarie 2019 -31 decembrie 2028 inclusiv, pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor realizate în baza contractelor individuale de muncă încheiate cu angajatori care desfăşoară activităţi în sectorul construcţii şi care se încadrează în condiţiile prevăzute la art. 60 pct. 5, cota contribuţiei de asigurări sociale prevăzută la art. 138 lit. a) se reduce cu 3,75 puncte procentuale.(2)Persoanele prevăzute la alin. (1) care datorează contribuţia la fondul de pensii administrat privat reglementat de Legea nr. 411/2004privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sunt scutite de la plata acestei contribuţii[/b] în limita cotei prevăzute la alin. (1).

Sursa : pagina ASF.

?????
ginokim7, utilizator
Este text preluat din OUG 114/2018 ... Cu alte cuvinte, angajații din construcții nu vor mai contribui la pensia administrată privat.