Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna! Urmeaza sa cumpar o casa in care vor locui fiica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna! Urmeaza sa cumpar o casa in care vor locui fiica mea si ...

Buna! Urmeaza sa cumpar o casa in care vor locui fiica mea si ginerele meu si nepoata cu copiii si doresc sa ma asigur ca si ginerele meu va avea dreptul sa locuiasca acolo pe timpul vietii dar fara alte drepturi ( de a transfera cumva acest drept de folosinta). Ce fel de clauza ar fi necesara? Va multumesc
Aveți multă dreptate. O sa țin contde sfaturile Dvs., m-au ajutat mult în luarea unei decizii. Va mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Am avut o vecina care in momentul cind a cumparat apartamentul cu 2 camere , intr-o pozitie centrala fiind situat , a trecut locuinta propietate pe numele fiicei. Dupa ce aceasta s-a casatorit , sotul fiind adus in locuinta ei au aparut certuri si neintelegeri ale barbatului cu mama fetei.A vindut fata locuinta cu un pret foarte bun si i-a luat mamei o camera la un bloc de nefamilisti situat intr-un cartier mai marginas si fata cu sotul ei au plecat in alta localitate situata la 430 de km departare de unde era sotul de bastina.Sub nicio forma n-as recomanda cumpararea unei locuinte pe numele unui copil..In cele mai multe cazuri sotul are mai multa influenta decit parintele asupra propriului copil.
din pacate aveti foarte multa dreptate......facem greseli judecind cu inima de mama care ne costa scump cind ne asteptam cel mai putin
Aveți absoluta dreptate. Pot interveni multe situații neprevazute. Vreau doar sa ma asigur ca, dacă s-ar întâmpla ceva cu fiica mea, nu va fi dat afara fin casa, dar totodată, nu as vrea sa aducă pe altcineva în casa, având în vedere ca acolo va locui și nepoata cu copii. Mii de mulțumiri tuturor pentru sfaturi, sunt de un real ajutor.

Florin Cornea a scris:

Am avut o vecina care in momentul cind a cumparat apartamentul cu 2 camere , intr-o pozitie centrala fiind situat , a trecut locuinta propietate pe numele fiicei. Dupa ce aceasta s-a casatorit , sotul fiind adus in locuinta ei au aparut certuri si neintelegeri ale barbatului cu mama fetei.A vindut fata locuinta cu un pret foarte bun si i-a luat mamei o camera la un bloc de nefamilisti situat intr-un cartier mai marginas si fata cu sotul ei au plecat in alta localitate situata la 430 de km departare de unde era sotul de bastina.Sub nicio forma n-as recomanda cumpararea unei locuinte pe numele unui copil..In cele mai multe cazuri sotul are mai multa influenta decit parintele asupra propriului copil.

Doamna, daca nu sunteti casatorita si fata este singurul dvs. copil, cumparati pe numele dvs. fiindca oricum casa ii va reveni fetei dupa deces; daca exista sot si alti copii in afara de aceasta fata, lucrurile se complica un pic in caz de deces (sot supravietuitor + alti copii) dar oricum, sotul fetei nu este in ecuatie. Inteleg ca asta va este dilema. Cat priveste drepturile ginerelui, cata vreme e casatorit cu fiica dvs. si lucrurile sunt ok, si dreptul lui de a locui in acea casa sunt la adapost. Dupa ce fata va va mosteni, daca lucrurile nu vor sta ok intre ei, va fi la alegerea fetei sa ii permita sau nu sa locuiasca in casa. oricum, dobandita fiind de fata prin mostenire de la dvs., casa ii va apartine in exclusivitate (repet, daca nu exista sot supravietuitor al dvs. si/sau alti copii in afara de ea).