Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!As dori o informatie in legatura cu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!As dori o informatie in legatura cu un apartament in ...

Buna ziua!As dori o informatie in legatura cu un apartament in care stau de 16 ani ,renovat acu 2 ani gresie ,parchet,termopan....proprietarul e decedat actele ap sunt la mine si certificatul de deces.Care sunt pasi pe care trebuie sa-i urmez pt a deveni proprietar?Mulțumesc!
Nici un pas daca nu are mostenitori succesiunea va fi declarata vacanta si ramane statului.Dava aveti testament,acte de vanzare cumpărate,donație bine daca nu...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Dar m-as putea folosi de uzul capiuni?
Va multumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nici un pas daca nu are mostenitori succesiunea va fi declarata vacanta si ramane statului.Dava aveti testament,acte de vanzare cumpărate,donație bine daca nu...

Nu. Apartamentul are un proprietar, care e decedat.
Trebuie dezbătută succesiunea.
Se poate .
Incercati art 930, lit a Cciv
severinaro, utilizator

severinaro a scris:

Incercati art 930, lit a Cciv

Pun eu textul articolului, ca să fie mai simplu de înțeles:

Art 930 Uzucapiunea extratabulară
(1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil și dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:
a) proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, și-a încetat existența.