avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM mentionat in act aditional, dar nu mi se ofera ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM mentionat in act aditional, dar nu mi se ofera pentru a-l citi.

Intr-un act aditional la contractul individual de munca, se mentioneaza un "contract colectiv": "Obligatia de a respecta dispozitiile din reglementarile legale, din contractul colectiv de munca aplicabil si Regulamentul de Ordine Interioara, in materia protectiei datelor cu caracter personal aduse la cunostinta sa de catre Angajator".
Am cerut acel contract colectiv, dar mi s-a spus ca nu exista.
Este legala sau nu acea mentiune, daca nu exista contractul colectiv?
Poate exista un contract colectiv care nu se doreste a mi se oferi?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:36, 18 Noiembrie 2020
Aveti sindicat sau reprezentanti ai salariatilor ?
din cate stiu, nu.
Atunci nu aveti c.c.m. la nivel de unitate.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere anulare ccm activ Clau73AR Clau73AR Care sunt procedurile/ pasii ce trebuie urmati pentru anularea CCM activ si inregistrarea altuia nou la ITM ? Mentionez ca CCM ul ce doresc ... (vezi toată discuția)
Ccm - act aditional silvia99 silvia99 am un contract colectiv de munca inregistrat la ITM IN 2011, pt un srl cu 25 angajati. cateva modificari au fost aduse acestui ccm (denumirea societatii, ... (vezi toată discuția)
Negociere clauze ccm la nivelul unitatii Patience Patience Pentru negocierea clauzelor CCM - act aditional la CCM existent la nivelul unitatii, convocarea se face doar pentru Reprezentantii salariatilor sau si pentru ... (vezi toată discuția)