Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Urgent, va rog am nevoie de ajutor! Bună seara! Am ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Urgent, va rog am nevoie de ajutor! Bună seara! Am pierdut toate actele, ce am de făcut unde trebuie ...

Bună seara! Am pierdut toate actele, ce am de făcut unde trebuie sa merg prima data! Menționez ca nu mai dețin niciun act sau dovada cu cnp ul meu sau poza mea! Trebuie mers la politia locala sau la județeană! Va rog din suflet doresc un răspuns rapid și sigur, va rog frumos!
Primul lucru pe care trebuie sa îl faceți este sa obțineți o carte de identitate provizorie, de la Evidența persoanei de la locul de domiciliu (adică unde vi s-a eliberat actul de identitate anterior - întrați pe site și vedeți ce formalități, program de lucru au). Dacă nu mai aveți nici un alt document, este suficient sa aveți 3 fotografii "tip buletin" + o taxa de 1 leu, contravaloarea cip. Ulterior mergeți la emitentul celorlalte documente pierdute ( nu știu ce înțelegeți dvs prin "toate actele") și solicitați, după caz, emiterea de duplicate sau acte noi.
georgiana.td, utilizator
Aveati si diplomele de studii la dvs.? In toata casa nu aveti neam de copii dupa acte? Nu cred. Incercati sa solicitati actul de identitate provizoriu dupa care certificatele de stare civila, actul pe spatiu mai apoi buletinul.