Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. De ce scutiri sau reduceri de taxe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. De ce scutiri sau reduceri de taxe notariale beneficiază ...

Bună ziua. De ce scutiri sau reduceri de taxe notariale beneficiază o persoana cu handicap la încheierea unui contract de vânzare - cumpărare la notar.? Casa va fii cumpărată prin credit ipotecar.
nicoleta 70, utilizator
putin probabil sa va faca notarul vreo reducere.
ce puteti obtine e ca dobanda la credit sa fie suportata de stat, in anumite conditii
Va mulțumesc frumos
Conform ordinului 46/C din 2011,
I.Sunt scutite de la plata onorariilor următoarele acte întocmite în scopul
valorificării unor drepturi prevăzute de lege, cu excepţia cheltuielilor materiale:
1.declaraţii pentru obţinerea ajutorului de şomaj;
2.declaraţii pentru obţinerea ajutorului social;
3.declaraţii pentru obţinerea alocaţiei de stat pentru copii;
4.declaraţii pentru acordarea burselor pentru elevi şi studenţi, pentru obţinerea
de rechizite şcolare şi pentru obţinere de cazare în cămine;
5.declaraţii pentru stabilirea sau valorificarea drepturilor foştilor deţinuţi politici,
veteranilor de război şi văduvelor acestora;
6.declaraţii pentru stabilirea sau valorificarea drepturilor persoanelor cu
handicap;
7.declaraţii şi procuri necesare în cadrul procedurii de obţinere a despăgubirilor
prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 156/2007 privind
despăgubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la Casa de Economii
şi Consemnaţiuni C.E.C. - S.A. în vederea achiziţionării de autoturisme, aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 232/2008.
II.Se pot acorda scutiri în cazurile în care statului român îi revine obligaţia de
plată a onorariului.
B)Reduceri
1.Se pot acorda reduceri de până la 50% din onorariu pentru autentificarea
procurilor necesare încasării pensiilor de orice natură şi a drepturilor băneşti
prevăzute la capitolul A "Scutiri", enumerate mai sus.
2.Se pot acorda reduceri de 90% la onorariile stabilite pentru actele notariale în
care au calitatea de dobânditori ai drepturilor şi, implicit, obligaţia de plată a
onorariului: Uniunea Naţională a Notarilor Publici, camerele notarilor publici,
personalul acestora sau al birourilor notarilor publici, notarii publici, precum şi
soţul/soţia şi copiii minori ai notarilor publici. Aceeaşi reducere de 90% se poate
acorda şi la onorariile stabilite pentru actele notariale în care au calitatea de
dobânditori ai drepturilor şi, implicit, obligaţia de plată a onorariului orice
persoane juridice în care Uniunea Naţională a Notarilor Publici şi/sau camerele
notarilor publici sunt acţionare, asociate sau fondatoare, după caz.
3.Se reduc cu 30% onorariile pentru autentificarea contractelor de vânzarecumpărare şi a oricăror alte acte care se încheie în cadrul programului "Prima
casă", cu excepţia celor prevăzute în anexa nr. 1 pct. 11 şi pct. 25.
4.Se pot reduce până la 70% onorariile pentru autentificarea actelor în care au
calitatea de dobânditori ai drepturilor şi, implicit, obligaţia de plată a onorariului
magistraţii, precum şi soţul/soţia şi/sau copiii lor minori.
5.Se poate reduce cu 15% onorariul pentru autentificarea actelor în care avocaţii
sau consilierii juridici au calitatea de dobânditori ai drepturilor şi, implicit,
obligaţia de plată a onorariului, precum şi la succesiuni, dacă aceştia au calitatea
de moştenitori.
6.Pentru moştenitorii minori fără venituri proprii, pentru moştenitorii care nu
realizează niciun fel de venituri sau realizează venituri sub venitul minim pe
economie, precum şi pentru moştenitorii din zonele declarate calamitate, se pot
acorda reduceri de până la 100% din onorariul datorat.
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 133 din data de 22 februarie 2011

Deci contractul de vanzare ;si cel de ipoteca nu fac parte din categoria actelor pentru care se face reducere, in cazul persoanelor cu handicap.
Va multumesc