Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu vecinii - altele decat deranjarea linistii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu vecinii - altele decat deranjarea linistii publice

Buna ziua,

Ma intreb daca este vreo cale legala de a obliga anumiti vecini la a lua masuri impotriva imprastierii fumului de tigara pe coloana inspre apartamentele de mai sus;

Noi stam la etajul 5, iar chiriasii cu pricina la etajul 3. Sunt niste tineri care in 85% din timp ii gasim beti si intr-un fum de tigara pe care-l poti taia cu cutitul. Lasa mereu usa de la baie deschisa si atunci tot fumul urca in sus pe coloana, ajungand ca in momentul in care revenim acasa, sa miroasa si la noi extrem de urat, a fum si voma. Am mers si la ei acasa, si i-am rugat sa tina usa de la baie inchisa) si a functionat insa doar pentru vreo saptamana..dupa aia au devenit recalcitranti si nu au mai vrut sa auda;
Suntem constienti ca in casa lui fiecare are dreptul sa faca ce vrea, dar oare nu exista nici o limita?!
Faceti sesizare la Directia de sanatate publica. Descrieti situatia si solicitati sa verifice si sa ia masuri. Gasiti adresele pe internet si puteti face sesizarea pe email.
saluatre , eu pot sa te ajut cu legatura din baie , poti cumpara un ventilator care este pe sistem de deschidere si inchidere , adica doar in momentul ce ai pornit ventilatorul se deschid si dupa oprire se inchide conducta de aer, asa fel nu are cum sa intre fumul in baie cand ai oprit ventilatorul si nici cand e pornit pentru ca in momentul porniri ea trage aerul din baie de la tine si o da in cloana , iar legatura cu camere incerca o data sa le arunci cu oua stricat sa le pute si lor pe geam , poate da rezultat .succes

pentru muzica sa nu ti fie frica ,suna o data la politie si o sa le da o amenda , plus ca poti sa le dai in judecata , plus ca chiar daca ar avea contract duce la anularea contractului . atentie ( chiar daca ar avea contract legal , aceste duce la anularea contractului) asta valabil pentru muzica ,
iar pentru fum , crede ma avem aceeasi problema si noi , ne rugam pentru o lege noua care se interzice fumatul la geam in locuinta .amin
Adriantot, moderator
Interventie moderator

Discutia asta mai are putin si face doi ani de cand s-a incheiat. :)