Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă am implinit in octombrie 29 de ani , nu mai ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă am implinit in octombrie 29 de ani , nu mai intru in categoria ...

Dacă am implinit in octombrie 29 de ani , nu mai intru in categoria persoanelor pt care angajatorul sa poata primi subvenție de la stat,in cazul angajarii mele din somaj? Am inteles ca doar până a împlini 29 de ani mai beneficiaza angajatorul de subventie însă mie nu îmi este clar lucrul acesta.In textul lor este prevăzut ca persoanele din categoria de varsta 16 -29 de ani beneficiaza de subventie.Aștept un răspuns!Multumesc frumos!

Camelia1412, utilizator
Angajatorii care încadrează în muncă, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2020, pe perioadă nedeterminată, cu normă întreagă, persoane cu vârsta cuprinsă între 16 și 29 de ani înregistrați ca șomeri în evidența agențiilor pentru ocuparea forței de muncă județene, respectiv a municipiului București primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din această categorie, 50% din salariul angajatului, dar nu mai mult de 2.500 lei.

Prin urmare, dupa implinirea varstei de 29 de ani , angajatorul nu mai beneficiaza de subventie pentru dvs.