Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... in situatia urmatoare: soferul e foarte beat, apare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

in situatia urmatoare: soferul e foarte beat, apare filtrul de ...

in situatia urmatoare:

soferul e foarte beat, apare filtrul de politie. soferul fuge pe o strada laturalnica, schimba locul cu pasagerul din dreapta (care accepta). in cateva secunde apare masina si ii gaseste. pasagerul spune ca el a condus etc.

ce risca cei 2 aventurieri dpdv penal? daca sunt dovediti, ceea ce mi se pare ca i f greu de dovedit.
Si in România exista politisti foarte buni și politisti mai putini buni.
Arta investigației este complicata si nu toti o pot stapani la fel de bine.
Insa, probele decid soarta inculpatului si oricât de bun ar fi un anchetator, fara probe nu isi va dovedi decat abilitățile profesionale și nimic mai mult.
Si la avocati situatia este la fel iar în cadrul procesului penal fiecare amanunt conteaza si poate schimba soarta procesului.
Avocatul trebuie sa aiba abilitatea de a-si da seama ce probe exista pentru ca si rolul avocatului este vital si decide soarta inculpatului.
In prezent, probele sunt mult mai ușor de obținut decat in urma cu mai mulți ani și politia poate avea avantaje foarte mari în materie de probațiune.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
dl goe, ceea au facut tablagii romani acolo se cheama tentativa de omor, pe langa alte infractiuni savarsite de tablagii in ambitia lor de a gasi interlopi imaginari. sper sa raspunda pentru mizeria asta. si nu cu sanctiuni disciplinare...