Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul familiei.Uniunea Naţională a Barourilor a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul familiei.Uniunea Naţională a Barourilor a stabilit tarifele minimale ...

In atenția colegilor avocati.

,,Uniunea Naţională a Barourilor a stabilit tarifele minimale pentru avocaţi. La ce sumă poate ajunge un divorţ in anul 2021.

Recomandarea este ca ora să fie taxată cu 220 lei.

Lista mai arată că cererile şi activitatea care se referă la raporturile de familie sunt mai scumpe. Dacă vorbim despre un divorţ, aici sunt mai multe tarife. Un divorţ cu copii poate fi cel puţin 5.000 lei.

cererea de divorţ cu minori: 2.200 lei
cererea de divorţ fără minori: 1.760 leifiecare cerere care se referă la locuinţa copilului, exercitarea autorităţii părinteşti, stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere şi educare a copiilor etc.:1.540 lei
Tutela: 1.540 lei
punere sub interdicţie: 1.540 lei
tăgada paternităţii: 2200 lei
asistarea sau reprezentarea într-un proces de adopţie: 2.640 lei

Un avocat nu poate stabili onorarii mai mici decât cele stabilite."

[ link extern ]

Ce parere aveti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Este posibil sa fi greșit prima instanta.
Nu este de vina avocatul.
Deci, nu înseamnă ca nu si-a facut treaba.
2500 lei nu este mult deloc pentru ce proces ati avut.
Cred ca pe aceste noi onorarii ati fi datorat triplu la avocat.
Se pune preț pe valoare dar de multe ori procesele pe sume mai mici sunt mai complicate decat cele pe sume mari.

Si unele divorțuri cu minori, in care se lupta ambii parinti, pe strategie, pot fi mult mai încâlcite decat o ieșire din indiviziune si in mod normal mai scumpe.desi nu vorbim de bani ci doar de un copil.
Si presiunea este mai mare pentru ca ambii parinti sunt disperati in lupta.
Este si un razboi psihologic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Da, se poate întâmpla si asa ceva daca avocatul are preocuparea de baza sa finalizeze cat mai repede procesul fara sa fie preocupat si de alte lucruri.
In general, cand avocatul ia bani putini este tentat sa procedeze asa.Este trist ca ati aflat acest lucru în acest mod.De mult.timp atrag atenția la oameni dar ei nu prea înțeleg...
Cred ca dvs. ati inteles acum.

Eu elimin aceasta tentație pentru ca iau bani separat si pentru fiecare termen de judecată si am o rabdare nemărginită. Chiar ii enervez pe toți ca nu ma grăbesc daca nu este proces pe urgenta si urgenta nu este a clientului meu.
Mi-am mai luat si eu cate o teapa ca am calculat gresit durata unui proces dar aveam 6 procese cu clientul și s-a compensat cumva.
Nici nu cred ca facea fata financiar, pe.de alta parte și am vrut sa ma judec.
Este destul.de costisitor asa ceva.

Pe viitor sa încercați sa discutati cu avocatul si pentru termene separat ca sa nu mai riscați.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat