avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua De curand am facut un antecontract pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua De curand am facut un antecontract pentru un apartament ...

Buna ziua

De curand am facut un antecontract pentru un apartament nou dar din pacate find in alta tara a trebuit sa apelez la bunavointa prietenei mele sa faca antecontractul in locul meu. Fiind perioada pandemiei, nu am reusit sa fac procura si prietena a facut antecontractul pe numele ei.
Cand am trimis banii in contul ei am pus mentiunea 'pentru compararea unui apartament' , urmand ca sa vin in tara si sa il treaca pe numele meu, acum ea nu vrea sa o faca, acest lucru fiind ilegal cum pot sa imi recuperez drepturile pe apartamentul respectiv?

Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 10 Ianuarie 2021
alex0001, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:37, 14 Ianuarie 2021
Bineinteles ca nu mai vrea. "Mirosea " a țeapă pana la dvs. Sunt rude, frați, părinți care se tepuiesc, d-apoi prieteni.
Cum sa nu va dea asa ceva prin gând?
Acum...Nu aveti cum sa dovediți mare lucru.
Mențiunea aceea poate insemna o donație sau un împrumut.
Intenția cumpărarii pe numele dvs si achizitionarea unui apartament trebuie să rezulte neechivoc dintr-o procura.
Ultima modificare: Duminică, 10 Ianuarie 2021
raluk0207, utilizator
Trebuie sa fie o solutie, altfel ar insemna ca legea este de partea infractionalitatii?
Greseli de gen se fac mereu, nu cred ca sunt un caz unic :(

raluk0207 a scris:

Bineinteles ca nu mai vrea. "Mirosea " a țeapă pana la dvs. Sunt rude, frați, părinți care se tepuiesc, d-apoi prieteni.
Cum sa nu va dea asa ceva prin gând?
Acum...Nu aveti cum sa dovediți mare lucru.
Mențiunea aceea poate insemna o donație sau un împrumut.
Intenția cumpărarii pe numele dvs si achizitionarea unui apartament trebuie să rezulte neechivoc dintr-o procura.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da, sunt solutii dar mergeti la un avocat si apoi, ramane la aprecierea instantei.
si pt donatie ar trebui un act autentic, iar daca ziuce ca e imprumut, puteti sa o executati silit.
deci oricum veti ajunge in instanta si cu avocatul stabiliti ce cere ( revendicare. constatare, etc nu stiu) si cum isi argumenteaza cererea.
probabil ca aveti ceva mesaje din perioada aia...
puteti face si plangere la politie pt abuz de incredere, nu se exclud .
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Pentru bunurile mobile nu este obligatorie forma autentica a donatiei.
eu stiam ca da, dat fiind faptul sa suma depaseste pragul pana la care poate fi considerat dar manual.

editat- acuma am vazut ca e vb de antecontract, deci o suma mai mica.
Cati bani ati virat mai exact?
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Revocare donatie intre soti adina savopol adina savopol buna ziua v-as ruga sa-mi dati un sfat in urmatoarea situatie : in urma cu trei ani prietena mea a primit prin donatie 1/2 din apartamentul pe care sotul ... (vezi toată discuția)
Donatie/dar manual dislexic dislexic buna ziua! am o problema legata de forma donatiilor... situatia e ceva de genul: mama isi ajuta fiul casatorit cu o suma de bani pentru a-si achizitiona o ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare apartament cu procurator de fonduri optiondenied optiondenied Buna seara, Astazi am achizitionat impreuna cu prietena mea un apartament. Suntem necasatoriti, iar din actul notarial reiese ca dobandim apartamentul in ... (vezi toată discuția)