avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, concubinele au dreptul la mostenirea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, concubinele au dreptul la mostenirea defunctului? ...

Buna ziua, concubinele au dreptul la mostenirea defunctului?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 05:39, 13 Ianuarie 2021
Se poate face testament.
Mergeti la notar.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util


RoxAndreea a scris:

Imi revine jumatate mie ca mostenitor si jumatate ramane concubinei daca sunt ambii pe contractul de vanzare cumparare?


Dacă ei, amândoi, sunt cumpărători, atunci ei sunt împreună COproprietari. (indiferent dacă erau ori nu erau, în același timp, și colegi de recamier).
Dvs. moșteniți partea defunctului. Iar partea celuilalt coproprietar viu și neîngropat îi rămâne acestuia.
Concubinii nu se moștenesc unul pe altul. Nu se moștenesc legal. Dar își pot lăsa testamente reciproce. Altfel spus, concubinul nu este moștenitor legal, dar poate fi moștenitor testamentar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua ! nu sunt căsătorită legal , dar stam împreună ... Breje Florica Breje Florica Bună ziua ! Nu sunt căsătorită legal , dar stam împreună de foarte mulți ani , am hotarat sa ne facem casă împreună, pe actele cumpărare a ... (vezi toată discuția)
Partaj marius_boss marius_boss baiatul meu a stat cu o femeie 8 ani de zile nefiind casatoriti ,copii sau adresa impreuna . el a murit iar eu ca tatal lui nu stiu cat imi revine din ... (vezi toată discuția)
Mostenire din concubinaj linnky linnky buna ziua. va rog, am o nedumerire...eu am trei case si doua masini proprietatea mea, si un copil din prima casatorie. in prezent traiesc in conclubinaj de 12 ... (vezi toată discuția)