Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, concubinele au dreptul la mostenirea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, concubinele au dreptul la mostenirea defunctului? ...

Buna ziua, concubinele au dreptul la mostenirea defunctului?
Se poate face testament.
Mergeti la notar.

RoxAndreea a scris:

Imi revine jumatate mie ca mostenitor si jumatate ramane concubinei daca sunt ambii pe contractul de vanzare cumparare?

Dacă ei, amândoi, sunt cumpărători, atunci ei sunt împreună COproprietari. (indiferent dacă erau ori nu erau, în același timp, și colegi de recamier).
Dvs. moșteniți partea defunctului. Iar partea celuilalt coproprietar viu și neîngropat îi rămâne acestuia.
Concubinii nu se moștenesc unul pe altul. Nu se moștenesc legal. Dar își pot lăsa testamente reciproce. Altfel spus, concubinul nu este moștenitor legal, dar poate fi moștenitor testamentar.