Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... despre vanzare cumparare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

despre vanzare cumparare autoturism

despre vanzare cumparare autoturism. am vandut o masina unei alte persoane insa mereu imi vine mie amenzile si alte cheltuieli privind taxe etc..O data ce masina este vanduta prin Notar ce trebuie sa fac eu ca sa nu mi mai vine mie amenzile si alte cheltuieli.Desii pe cumparator nu l mai gasesc mi a blokat inclusiv nr de tel sau virtual. Va rog sa ma ajutati ce trebuie sa fac eu ca sa fie totul bine. Va multumesc.
gabi1ro, utilizator
Ce fel de amenzi va vin si ce taxe ?
In momentul incheierii contractului de vinzare cumparare se face si radierea fiscala la primaria de care apartineti.
Faptul ca acel cumparator nu a respectat procedura si nu a inmatriculat masina pe numele sau nu e o problema sa contestati in instanta PV de contraventie, o puteti face motivat, in baza deciziei nr. 4 a ICCJ :
[ link extern ]

In ceea ce priveste radierea inmatricularii de pe numele dvs. trebuie sa luati legatura cu DRPICV, pentru a va scoate din baza lor de date, pe baza documentului care arata ca ati facut transferul de proprietate al masinii respective :
[ link extern ] /