Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua!am probleme cu șefa mea. Mi a spus clar ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua!am probleme cu șefa mea. Mi a spus clar în față ...

Bună ziua!am probleme cu șefa mea. Mi a spus clar în față că nu mă suportă si mi a cerut să plec. Am refuzat deoarece mă intretin singură. Am avut discuții în urma diferențelor vizibile pe care ea mi le face de 2 ani și jumătate decand lucrez la ea. Este vorba despre o stație peco si ea e dealer. Am rugat-o frumos să mai echilibreze turele de noapte deoarece eu permanent am câte 2 ture in plus față de ceilalți colegi si de aici un adevărat război din partea ei.aseară am avut surpriza sa primesc un avertisment scris deoarece cu 3zile in urma a fost o eroare in sistem la carduri si s a produs o greșeală pe care mi a imputat o mie. Ideea e că atitudinea ei mă dezarmează complet. E limpede că nu mă suferă dar nu aș vrea să-mi pierd serviciul. Ce mă sfătuiți să fac?
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

3. In speta, lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii c.i.m.,dupa care veti actiona in consecinta.
Mulțumesc frumos