Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venitul din investitii este asimilat salariilor?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venitul din investitii este asimilat salariilor?

george-neagu, moderator
Nu, deloc.
Buna seara
Veniturile asimilate salariilor sunt prevazute la art 76 alin. 2 Cod Fiscal. Venitul din investitii (dividende) nu se regaseste printre acestea.
Nu ma refer la dividende ci la castigul in urma vanzarii unor unitati de fond.
Si acest tip de venit din vanzarea unor unitati de fond tot la investitii intra.
Nu.