Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... diferenta contor, Buna ziua, la factura de apa mi se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

diferenta contor, Buna ziua, la factura de apa mi se adauga lunar ...

diferenta contor,
Buna ziua,
la factura de apa mi se adauga lunar diferenta de contor desi am apometru in apartament...ex.luna asta 1 metru la care se adauga canalizare un metru...deci, platesc doi mc in plus...calculand pt.toata scara sunt 9 mc ceea ce e de necrezut....unde ma pot adresa sa nu mai platesc in plus.....pt.ce mai am apometru daca mi se cere mai mult? am apelat la furnizorul de apa dar nu am rezolvat nimic...ajutati-ma va rog..multumesc.
Singura solutie este sa treceti la contracte individuale, toti proprietarii care sunt legati la acel bransament si atunci veti plati doar ce consumati:
Articolul 31
(1) Furnizarea/Prestarea serviciului de alimentare cu apă și de canalizare se realizează numai pe bază de contract de furnizare/prestare, care poate fi individual sau colectiv.
(2) În vederea trecerii la încheierea contractelor individuale, contractul de furnizare/prestare a serviciului încheiat cu utilizatorul colectiv se poate rezilia, la cererea acestuia, numai cu acordul scris al tuturor proprietarilor, exprimat prin hotărârea adunării generale a asociației luată cu unanimitate de voturi, și după achitarea la zi a tuturor debitelor datorate către operator.
(3) În condominiile cu sistem de distribuție verticală a apei reci/calde este admisă încheierea de contracte individuale de furnizare/prestare a serviciului, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:
a) în toate locurile de consum al apei reci și al apei calde din proprietatea individuală, se montează, pe cheltuiala utilizatorului, numai contoare de apă cu citire la distanță care sunt utilizate ca aparate de măsură a consumului individual și se verifică metrologic la scadență;
b) în toate proprietățile individuale din condominiu se montează, cu avizul operatorului, același tip de contor;
c) certificatele metrologice emise de producător/laboratorul autorizat metrologic pentru contoarele de apă cu citire la distanță montate în toate proprietățile individuale se predau operatorului.
[ link extern ]
latka, moderator
Cine monteaza aceste contoare si unde le pot gasi, va rog? Stiti cam care pretul acestor lucrari?
Cititi inca o data cu atentie ce e scris in lege, asta e cea mai mica problema, cine le monteaza. Sunt niste etape pina la ajunge acolo:
1. Absolut toti proprietarii sa fie de acord cu aceasta solutie (unul daca nu e, nu se face). Doar asa puteti depune, colectiv, o cerere in sensul acelui articol de lege, catre furnizorul de apa.
2. Furnizorul de apa sa fie de acord cu trecerea la contracte individuale.
3. Daca da, atunci furnizorul de apa va indica ce tip de astfel de apometre agreeaza. Firma care livreaza astfel de apometre va poate da informatii si despre montaj.

Sa ajungeti sa treceti de primele doua etape. Un apometru cu citire wireless e cel putin 100 RON.
latka, moderator
deci. nu e cea mai mica priblema cred...m-am interesat si e o adevarata afacere...aceste contoare in loc.noastra le furnizeaza o singura firna, administratorul firmei fiind persoana politica din oras..pretul e 160 roni /apartament, apoi trebuie contract cu ei sa citeasca contorul intrucat cei de la aoa nu au....pe scara avem pensionari si pers.care nu-mi permit asta...deci e o marlanie.....la nivel national trebuie dat o lege sa-i oblige pe cei de la apa, ca furnuzori sa aiba astfel de echipamente. ...bine ca dau legi care ii sugruma pe cei mici....

latka a scris:

Cititi inca o data cu atentie ce e scris in lege, asta e cea mai mica problema, cine le monteaza. Sunt niste etape pina la ajunge acolo:
1. Absolut toti proprietarii sa fie de acord cu aceasta solutie (unul daca nu e, nu se face). Doar asa puteti depune, colectiv, o cerere in sensul acelui articol de lege, catre furnizorul de apa.
2. Furnizorul de apa sa fie de acord cu trecerea la contracte individuale.
3. Daca da, atunci furnizorul de apa va indica ce tip de astfel de apometre agreeaza. Firma care livreaza astfel de apometre va poate da informatii si despre montaj.

Sa ajungeti sa treceti de primele doua etape. Un apometru cu citire wireless e cel putin 100 RON.

Din lectura textului d-vs. vad ca va referiti la 2 tipuri de apa...apa de consum ( de la robinet, care este inregistrata cu apometru ) si canalizarea, care este apa canal...alt tarif, alta problema...studiati legea serviciului de alimentare cu apa si canalizare
mai exista si apa meteo ( de ploaie, care nu stiu daca vi se pune la cheltuiala, desi dupa lege si acea apa se tarifeaza...scrie in lege . La bloc intotdeauna la furnizorul de apa se achita consumul de la apometrul de bloc ( intrarea in bloc )..intre acest apometru si suma apometrelor individuale mereu va exista o diferenta...datorat atat momentului citirii apometrului de bloc, cat si diferentele de citiri individuale. Citirile individuale de obicei se dau la finele lunii. Ex. daca d-vs. vi se indica la apometru 1,35 (mc ) cat dati citirea la asocisatie? probabil pana in 0,5 dati 1, ..peste 1,5 veti da 2. Deci iata 0,3 de la d-vs. ca in exemplul dat, alti zero virgula nu stiu cat de la altii...si iata diferenta intre suma apometrelor individuale si apometrul de bloc...ca sa nu-i mai pomenim pe cei care nu dau corect indexul....
draftacristi, utilizator