avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Puncte penalizare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Puncte penalizare

Buna ziua si Anul Nou fericit tuturor. Am si eu o nelamurire, daca poate cineva sa ma lamureasca. Referitor la art.103 alin. 4 din OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, care prevede: " (4) Punctele de penalizare se anulează la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei". Ce pot sa inteleg: ca daca timp de 6 luni de la data constatarii ultimei contraventii nu am mai comis nicio alta contraventie se anuleaza toate punctele de penalizare pe care le-am acumulat pana in momentul in care a inceput sa curga termenul de 6 luni ?. Va multumesc anticipat celor care imi vor raspunde si va doresc un an linistit si cu sanatate si impliniri. :luck:
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 11:24, 3 Ianuarie 2010
Punctele de penalizare sunt anulate la data implinirii a unui termen de 6 luni de zile de la data constatarii contraventiei ...
De exemplu, daca la data de 01.01.2010 s-a constatat savarsirea unei contraventii penalizata cu 4 pct de penalizare, aceste puncte sunt anulate la data de 01.07.2010 ... prin urmare, daca soferul a mai acumulat in aceasta perioada si alte puncte de penalizare sunt anulate acele puncte pentru care s-a implinit termenul de 6 luni.
freeelis a scris:

Punctele de penalizare sunt anulate la data implinirii a unui termen de 6 luni de zile de la data constatarii contraventiei ...
De exemplu, daca la data de 01.01.2010 s-a constatat savarsirea unei contraventii penalizata cu 4 pct de penalizare, aceste puncte sunt anulate la data de 01.07.2010 ... prin urmare, daca soferul a mai acumulat in aceasta perioada si alte puncte de penalizare sunt anulate acele puncte pentru care s-a implinit termenul de 6 luni.


Corecta opinie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Puncte de penalizare Sorinalacri Sorinalacri As dori o nelămurire. ..În februarie am fost sancționată cu 8 pct pr oprirea în loc interzis iar în august am fost sancționată pt nemurirea centuri cu ... (vezi toată discuția)
Rutier eugenbiziru@yahoo.com eugenbiziru@yahoo.com Daca in termen de 5 luni am acumulat puncte penalizare pentru depasirea vitezei si altele abateri. Ex: 6 pct - viteza / dec. , 2 pct - acte / feb. , 4 pct - ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis VONPAUL006 VONPAUL006 Daca ai fost amendat , ti s-a suspendat permisul de circulatie , nu ai cistigat in instanta contestatia impotriva Procesului Verbal de ... (vezi toată discuția)