avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca am fost condamnat la 3 ani inchisoare cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca am fost condamnat la 3 ani inchisoare cu executare in 2012, ...

Daca am fost condamnat la 3 ani inchisoare cu executare in 2012, eliberandu ma in 2014 conditionat, ce trebuie sa fac pentru reabilitarea cazierului si cat ar costa ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:40, 13 Februarie 2021
Trebuie sa vorbiți cu avocatul care o sa va reprezinte.
Nu va costa mult dar nici cativa lei.
Este bine sa stiti ca mai înainte de a se cere reabilitarea trebuie facute verificări ale actelor de avocat ceea ce ar presupune o consultatie juridica.
Cca 70-80% din reabilitări se resping pentru ca se deschid aiurea.
Vedeți ce avocati aveti în oraș și întrebați cât va costa.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Februarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Da, corect pe minimal dar mai intra si suma 220 lei pe ora, consultanta juridica, suma minimala, la avocatii stagiari.
Cautati avocat stagiar daca nu prea aveți bani desi este recomandabil sa aveti avocat cu experienta juridica mai mare ca să nu riscati sa întrați în cota de respingere de 70-80% a reabilitării și sa plătiți aiurea aproape 2000 lei.
Este bine sa intelegeti ca reabilitarea nu se admite în mod automat ca și cum ati merge la primărie cu o cerere.
Este o judecata facuta de o instanță judecătorească.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Februarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de reabilitare fordfiesta fordfiesta Buna ziua va rog sa ma ajutati cu urmatoarea prob ,cererea de reabilitare trebuie depusa la instanta care a dat solutia sau o pot depune la instanta unde am ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea judecatoreasca in cazul unei pedepse de 4 ani cu executare- conditii si procedura mariusceapa mariusceapa am suferit o condamnare definitiva in anul 1991 ,de 4 ani cu executare. As dori sa stiu daca acum pot avea cazierul curat sau trbuie sa mai fac o cerere sau ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea, dupa noul cod penal valy69 valy69 buna ziua. Se poate invoca prevederile noului cod penal pentru a beneficia de reabilitare ? Concret in speta,condamnare cu inkisoare de 3 ani pentru ... (vezi toată discuția)